V Rusku se po staletích probudila sopka Kambalnyj a začíná možná vybuchovat!

Věda a technika 30. března 2017 | 13:02 — Lukáš Bauer
Poloostrov Kamčatka je vulkanicky velmi aktivní oblastí s mnoha činnými sopkami, kde často probíhá i několik erupcí současně. Tuto sobotu však byla jednou z družic NASA zpozorována hustá oblaka sopečného kouře, vycházejícího ze sopky Kambalnyj, o jejíž historii se toho mnoho neví a byla považována za neaktivní.
Další 2 fotografie v galerii
Oblaka dýmu nad poloostrovem lokalizoval satelit v sobotu 23.března / Internet

Tmavě šedá oblaka dýmu stoupajícího z poloostrova Kamčatka, zpozorovala tuto sobotu jedna z vesmírných družic. Velké množství sopečného kouře se táhlo stovky kilometrů Tichým oceánem a podle výpočtů mohl kouř dosahovat výšky až 8 kilometrů. Snímky pořízené družicí ukazují tmavě šedou vrstvu popela, kterou je pokryt celý jižní cíp Kamčatky a obrovské množství páry táhnoucí se nad oceánem.

Pro vulkanology byla erupce této sopky velkým překvapením, stejně jako fakt, že erupci odhalila jako první právě družice.

Na Kamčatce totiž žije v okolí sopek velmi málo obyvatel. Například v okruhu sta kilometrů kolem Kambalnyj, žije pouze 4500 lidí, kteří navíc ve většině případech postrádají jakákoliv komunikační i měřící zařízení a také jsou na vulkanický neklid poměrně zvyklí. Může se tedy snadno stát, že blížící se výbuch sopky může snadno zůstat bez povšimnutí.

V tuto chvíli zatím stále není jisté, jakého charakteru tato sopečná aktivita ve skutečnosti je. Může se jednat o jednorázové uvolnění staršího materiálu, a nebo se může objevit nové magma, které by naznačovalo, že se blíží další mohutnější erupce.

Historická aktivita sopky Kabalnyj není příliš známa a není tedy ani jasné, zda představuje reálné nebezpečí. Záznamy hovoří o výbuchu v roce 1767, ale tato informace není nijak oficiálně potvrzena. Neaktivní sopka by se tak podle záznamu probudila po 250 letech.

Nyní je situace na Kamčatce pečlivě monitorována a vulkanologové průběžně vyhodnocují rizika, spojená s aktivitou takového rozsahu. Obyvatel kolem sopky je sice poměrně málo, ale může představovat vážné riziko pro letectví, zejména ve chvíli kdy se zvýší množství popela v ovzduší, nebo vystoupá do letových výšek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech Jadranu

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Poznejte polský Hollywood. Město s poněkud temnou minulostí

Zavřít reklamu