V Rusku se po staletích probudila sopka Kambalnyj a začíná možná vybuchovat!

Věda a technika 30. března 2017 | 13:02 — Lukáš Bauer
Poloostrov Kamčatka je vulkanicky velmi aktivní oblastí s mnoha činnými sopkami, kde často probíhá i několik erupcí současně. Tuto sobotu však byla jednou z družic NASA zpozorována hustá oblaka sopečného kouře, vycházejícího ze sopky Kambalnyj, o jejíž historii se toho mnoho neví a byla považována za neaktivní.
Další 2 fotografie v galerii
Oblaka dýmu nad poloostrovem lokalizoval satelit v sobotu 23.března / Internet

Tmavě šedá oblaka dýmu stoupajícího z poloostrova Kamčatka, zpozorovala tuto sobotu jedna z vesmírných družic. Velké množství sopečného kouře se táhlo stovky kilometrů Tichým oceánem a podle výpočtů mohl kouř dosahovat výšky až 8 kilometrů. Snímky pořízené družicí ukazují tmavě šedou vrstvu popela, kterou je pokryt celý jižní cíp Kamčatky a obrovské množství páry táhnoucí se nad oceánem.

Pro vulkanology byla erupce této sopky velkým překvapením, stejně jako fakt, že erupci odhalila jako první právě družice.

Na Kamčatce totiž žije v okolí sopek velmi málo obyvatel. Například v okruhu sta kilometrů kolem Kambalnyj, žije pouze 4500 lidí, kteří navíc ve většině případech postrádají jakákoliv komunikační i měřící zařízení a také jsou na vulkanický neklid poměrně zvyklí. Může se tedy snadno stát, že blížící se výbuch sopky může snadno zůstat bez povšimnutí.

V tuto chvíli zatím stále není jisté, jakého charakteru tato sopečná aktivita ve skutečnosti je. Může se jednat o jednorázové uvolnění staršího materiálu, a nebo se může objevit nové magma, které by naznačovalo, že se blíží další mohutnější erupce.

Historická aktivita sopky Kabalnyj není příliš známa a není tedy ani jasné, zda představuje reálné nebezpečí. Záznamy hovoří o výbuchu v roce 1767, ale tato informace není nijak oficiálně potvrzena. Neaktivní sopka by se tak podle záznamu probudila po 250 letech.

Nyní je situace na Kamčatce pečlivě monitorována a vulkanologové průběžně vyhodnocují rizika, spojená s aktivitou takového rozsahu. Obyvatel kolem sopky je sice poměrně málo, ale může představovat vážné riziko pro letectví, zejména ve chvíli kdy se zvýší množství popela v ovzduší, nebo vystoupá do letových výšek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Izrael stojí za návštěvu. Než se tam vydáte, měli byste vědět, co v této zemi raději nikdy nedělat

Tipy na termální koupaliště, ve kterých se v horké...

Jezdíte nakupovat do Polska? Příhraniční trhy, to je zcela...

Chcete vidět najednou celý svět? Žádný problém, nemusíte...

Poznejte Karpacz, horské městečko v polské části Krkonoš

Osvětimanské skály, po čertech krásné skalní město

Pohodové Vánoce bez stresu a starostí v zahraničí? Zkuste...

Zavřít reklamu