Vědci objevili překvapivou vlastnost ohrožených korálových ostrovů. Příroda má pro svou obranu řešení

Věda a technika 16. června 2020 | 15:40 — Lukáš Bauer
S globálním oteplováním dlouhodobě také stoupají hladiny oceánů, protože do nich odtéká obrovské množství vody z tajících ledovců. Vědci se dříve domnívali, že pokud se hladina v oceánu bude nadále zvyšovat, korálové ostrovy zmizí. Nový výzkum ale ukazuje, že tyto ostrovy mají přirozenou schopnost se bránit.
Další 4 fotografie v galerii
Atoly patří k nejvíce ohroženým druhům pevniny / Depositphotos

Dlouho se vědci obávali, že stoupající hladiny oceánů s velkou pravděpodobností zničí korálové ostrovy. Tento předpoklad však rozmělnil nový výzkum, který naznačuje, že korálové ostrovy mají přirozenou schopnost se zyšujícím se hladinám bránit. Pokud hladina oceánu vzroste, ostrovy se dokáží na novou úroveň hladiny adaptovat.

Vědci tyto poznatky publikovali v nové studii, ve které využili několik druhů počítačových modelů, jenž popisují průběh chování atolů při stoupající hladině. Některé z modelů ukázaly, jak se budou sedimenty kolem ostrovů přesouvat na jejich povrch, čímž zvednou jejich nadmořskou výšku.

Příroda má v záloze řešení

Díky tomuto chování sedimentů se tak krátkodobě může posílit schopnost ostrovů odolat zvyšování hladiny. Vědci však uvádějí, že schopnost ostrovů odolávat vyšší hladině je jen omezená a o další podporu jejich přirozené obrany se již budou muset postarat lidé, kteří atoly obývají.

Na výzkumu se podíleli vědci z USA, Nového Zélandu a Kanady pod vedením profesora Gerda Masselinka. Podle studie však atoly patří stále mezi nejohroženější pevniny, pokud hladina oceánu bude i nadále vrůstat.

Dříve se poažovaly atoly za odsouzené k zániku

„Dřívější výzkumy považovaly tyto ostrovy za nehybné strukruty neschopné reagovat na změnu hladiny moří. Tyto studie logicky předvídaly zvýšené riziko –⁠ možná ztráta těchto ostrovů se stala součástí diskurzu o jejich budoucnosti,“ uvedl k závěru studie Masselink.

Oproti dřívějším úvahám, které počítaly prakticky jen s postupným opuštěním atolů a přesunu obyvatel na kontinentální půdu, je to po letech optimistická zpráva. V příštím století tak podle vědců nehrozí, že by musely být atoly masivně opouštěny. Dále čtěte: (Experti se vrátili po více než 70 letech na místo, kde se testovaly jaderné bomby. Průzkum ukázal zajímavá zjištění).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Ve filmu byly Vlasta s Irenkou velké rivalky, ve skutečnosti si padly do oka

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Uchovejte si část úrody na zimu. Můžete ji zavařit, zmrazit...

Rozlučte se s rozpáleným bytem. Místnosti lze ochladit i bez...

Zavřít reklamu