Atomové bomby z období studené války umožnily vědcům určit věk největší ryby světa

Věda a technika 09. dubna 2020 | 08:30 — Lukáš Bauer
Během studené války bylo v oceánu realizováno mnoho testů atomových zbraní. Díky datům o množství izotopů pocházejících z těchto jaderných zkoušek se nyní vědcům podařilo určit věk jednoho z největších tvorů na planetě - žraloků velrybích. Tyto informace mohou výrazně pomoci s jejich záchranou.
Další 3 fotografie v galerii
Žralok velrybí je největším zástupcem rybího druhu na planetě / Internet

Vědci zveřejnili rozsáhlou studii ve které se zabývali výzkumem stáří největší ryby na světě - žraloka velrybího (Rhincodon typus). Tento výzkum, který vědci provedli s cílem tohoto mořského tvora ochránit před vyhynutím, se jim podařilo realizovat prostřednictvím velice zvláštních dat. Využili k tomu totiž množství izotopu z testů jaderných zbraní, které světové velmoci v oceánu realizovaly během období studené války.

Z výsledků studie vyplývá, že klíčovým prvkem pro určení věku těchto obrovských žraloků by izotop uhlík-14 (14C). Po sérii testů atomových bomb, které prováděly Spojené státy, Sovětský svaz, Velká Británie, Francie a Čína na mnoha místech naší planety, se totiž v atmosféře množství tohoto izotopu zdvojnásobilo.

V průběhu desetiletí tyto izotopy absorbovala prakticky každá živá bytost na Zemi včetně obřích žraloků velrybích. Kromě škodlivých vlivů je však tento izotop velice přesnými hodinami, s jejichž pomocí lze určit stáří převážně velkých zvířat. Platí totiž pravidlo, že čím starší tvor, tím méně má v těle izotopu uhlík-14.

Podle předchozích výzkumů je známo, že u složitějších organismů se uhlík-14 ukládá zejména v kostech. Díky tomu jsou vědci schopni určit poměrně periodicitu, v níž se tyto izotopy rozpadají a tedy i stáří daného organismu.

Vědci proto využili dva uhynulé exempláře tohoto zraloka, aby získali vzorky jejich obratlů, které obsahují největší množství izotopů. Tyto expempláře byly uchované pro výzkumné účely v Pákistánu a na Taiwanu. Podle množství izotopů by se absolutní délka života těchto tvorů mohla pohybovat v rozmezí 100 - 150 let. Díky přesnému odhadnutí věku těchto živočichů dokáží vědci poskytnout přesnější informace o tom, jak dobře se populaci daří a zda je možné povolit jakýkoliv rybolov.

Žraloci velrybí dorůstají délky 18 metrů, v průměru váží okolo 20 tun a živí se převážně planktonem. Tyto největší ryby světa, které jsou snadno rozeznatelné díky bílým tečkám na těle, se živí planktonem a za potravou plavou dlouhé vzdálenosti. Dále čtěte: (Rozsáhlý výzkum odhalil, čeho se bojí velcí bílí žraloci).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Odborníci bijí na poplach. Chystá se další dárek pro Agrofert

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Pokud si nevíte rady, čím zpevnit svah, máme pro vás...

Vosy už začínají hnízdit. Zbavte se jich dřív, než se u...

Uruguayský cimarron je neohrožený hlídač, který v...

Zavřít reklamu