Družice Tiros 1 před šedesáti lety odstartovala novou éru. Díky ní se zlepšil život milionů lidí

Věda a technika 03. dubna 2020 | 10:31 — Lukáš Bauer
Před šedesáti lety vynesla nosná raketa americké NASA na oběžnou dráhu první meteorologickou družici Tiros 1. Tento milník na poli předpovědí počasí se odehrál rok po neúspěšném startu družice Vanguard 2. Tiros 1 se stal prvním meteorologickým satelitem ve vesmíru a umožnil mnohem lépe předpovídat počasí na Zemi.
Další 3 fotografie v galerii
Družice Tiros 1 představovala revoluci v meteorologii / Internet

Dne 1. dubna 1960 odstartovala z mysu Canaveral na Floridě nosná raketa Thor Able, která nesla na palubě meteorologickou družici Tiros 1. Tato událost byla po předchozím neúspěšném pokusu družice Vanguard 2, klíčovým milníkem v oblasti meterologie. Díky prvnímu satelitu s meterologickými přístroji bylo možné mnohem lépe předpovídat počasí.

Satelit řady Tiros byl totiž jako první schopen sledovat počasí a přenášet obraz z vesmíru na Zemi. Satelit Tiros 1 byl vybaven dvojicí kamer pro snímání obrazu ve viditelném i infračerveném spektru.

Družice poskytla meteorologům dosud neslýchaný nástroj, jak mnohem lépe předpovídat i dlouhodobější vývoj počasí na Zemi. Jen během prvního měsíce svého provozu poslala do pozemního střediska více než 23 tisíc meterologických měření. Rozšířením palety palubních vědeckých nástrojů další družice z řady Tiros poskytovaly i další údaje díky infračerveným radiometrům, které dokázaly měřit tepotu vzduchu i povrchu, a také například množství vodní páry v atmosféře.

Meterologické družice měly přitom velice dlouhý vývoj a zrod této myšlenky sahá až do třicátých let minulého století. První myšlenky těchto družic se objevily například v tehdejší vědeckofantastické literatuře. Vývoji družic a nosných raket však dala zelenou až druhá světová válka, která se zasloužila o zdokonalení raketové techniky natolik, že mohla být využita pro dobývání vesmíru.

Další už pokročilou družicí na oběžné dráze se stala v roce 1966 ATS-1, která představovala vůbec první geostacionární družici s meterologickými přístroji. Evropská družice Meteosat 1 se dostala do vesmíru až 23. listopadu 1977. Geostacionární družice obíhají Zemi ve výšce 38 500 kilometrů, protože v této výšce se družice otáčí synchronně se Zemí a zůstává tedy ve vztahu k Zemi na jednom místě. Díky tomu může družice sledovat nepřetržitě jednu oblast o rozloze až 42 procent povrchu Země. Dále čtěte: Partyzánský kousek jedné americké společnosti. Do vesmíru dostala první nelegální družice v historii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Odborníci bijí na poplach. Chystá se další dárek pro Agrofert

Nejčastější důvody, proč se vám pravidelně tvoří v...

Naučte se správně zalévat pokojové rostliny. Mnoho lidí...

Muškáty jsou klasika, ale existují i hezčí rostlinky,...

Jak vyčistit zaneřáděný gril během několika minut

Jak vybrat ideální zahradní lehátko podle vašich potřeb a...

Zahradní dekorace vyrobíte i z věcí, které byste jinak...

Zavřít reklamu