Vědcům z Izraele se podařilo vyrobit hovězí maso ze sojové bílkoviny. Od pravého je k nerozeznání

Věda a technika 02. dubna 2020 | 14:54 — Lukáš Bauer
Tým izraelských vědců dokázal vyrobit s pomocí kravských buněk a sojové bílkoviny hovězí maso, které je od toho pravého takřka k nerozeznání. Sojovou bílkovinu použili jako strukturu, na které rostou kravské svalové buňky. Výsledný produkt svou chutí a strukturou skutečně připomíná hovězí maso.
Další 2 fotografie v galerii
Vědci vyrobili hovězí maso s pomocí sojové bílkoviny / Internet

Vědecký tým z Izraele dokázal vyrobit laboratorní hovězí maso s pomocí sojové bílkoviny a kravských svalových buněk. Technologie spočívá v růstu buněk v laboratorních podmínkách na struktuře ze sojové bílkoviny, která je vhodná ke konzumaci a má dobré výživové hodnoty.

Podle vědců je výsledný produkt chutí i strukturou velice podobný skutečnému hovězímu masu.

Vědci, kteří jsou zaměstnanci potravinově-technologického startup Aleph Farms, tak možná našli funkční způsob, jak výrobu masa v laboratoři zefektivnit natolik, že cena výsledného produktu bude mnohem nižší. Dosud se k výrobě masa v laboratoři používala výhradně nosná kostra z kolagenové bílkoviny, která se dá získat například z jatek.

Sójová bílkovina je vedlejším produktem při zpracování semen sóji do oleje. Když do bílkoviny vložili v laboratoři kravské buňky, vznikl jedlý materiál, který svou chutí výrazně připomínal hovězí maso. Vědci poté kusy materiálu upekli a podali k ochutnání dobrovolníkům.

Stejný izraelský startup v loňském roce vyrobil plátek hovězího masa v prostorách Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Technologie je podle jejich vývojářů natolik slibná, že by jednou mohla nasytit množství lidí a zároveň by snížila nároky na přírodní zdroje. Na výrobu jednoho kilogramu laboratorního masa vědci spotřebovali pouze deset litrů vody. Dále čtěte: (Americký lék dokáže koronavirus vyléčit. Dostanou ho však pouze lidé v kritickém stavu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Pokud si nevíte rady, čím zpevnit svah, máme pro vás...

Vosy už začínají hnízdit. Zbavte se jich dřív, než se u...

Zavřít reklamu