Vědci objevili zvláštní planetu. Její povrch bičují deště tekutého kovu

Věda a technika 14. března 2020 | 10:53 — Lukáš Bauer
Vědci popsali nedávno objevenou planetu, která v rámci mnoha identifikovaných exoplanet vyniká tím, že její povrch bičují deště tekutého železa. Planeta s označením WASP-76b podle expertů není jediná ve vesmíru, která má takto zvláštní podmínky.
Další 3 fotografie v galerii
Zvláštní planetu bičují kovové deště / Internet

Světy ve vesmíru jsou různé, a jak dokazuje nejnovější objev, ani planety, kde prší tekutý kov, nejsou výjimkou. Nově popsaná planeta WASP-76b je plynný obr větší než Jupiter, přesto má ale menší hmotnost. Planeta však vyniká tím, že v její atmosféře se hromadí železo vypařující se z povrchu, které v tekutém stavu prší zpět.

WASP-76b je vzdálena 390 světelných let od Země a patří mezi takzvané horké jupitery - plynné obry, které velmi rychle a v těsné blízkosti obíhají svou hvězdu. Hvězda, kterou planeta obíhá ve vzdálenosti pouhých pět milionů kilometrů, je 1,5krát hmotnější a teplejší než Slunce.

Zvláštností této exoplanety je však to, že je k hvězdě neustále natočena pouze jednou stranou, takže na jedné straně planety je věčná noc a na druhé straně naopak den. Ve stejné vázané rotaci je také například náš Měsíc.

Díky malé vzdálenosti od hvězdy je na povrchu planety teplota přesahující 2400 stupňů Celsia na denní straně a 1400 stupňů Celsia na noční straně. Při takto vysokých teplotách se již začíná z povrchu odpařovat železo, které se v atmosféře ochlazuje a dopadá v podobě kovového deště zpět na planetu. Vědcům se to podařilo odhalit díky analýze dat z teleskopu, a také na základě zkušeností, které mají z předchozích výzkumů.

Vědci tak předpokládají, že odpařené železo zůstává v atmosféře, dokud ho větry nedostanou k odvrácené straně, kde kondenzuje z mraků a dopadne zpět. Podle expertů však záleží na rychlosti větru a dalších podmínkách. Dále čtěte: Nedaleká velká planeta může mít vhodné podmínky pro život. Naznačuje to nová analýza.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejsou to jen staří lidé. Koronavirus ohrožuje i další skupiny lidí

Mytí potravin považuje většina lidí za správné. Jenže...

Šeřík zkrášlí a provoní každou zahradu. Duben je...

Při výběru sedačky se zaměřte i na potahovou látku....

Provoz venkovního bazénu není levný. Jsou ale možnosti, jak...

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Zavřít reklamu