Vědci přišli s ojedinělým nápadem. Může zachránit velké umírající pralesy

Věda a technika 12. března 2020 | 13:20 — Lukáš Bauer
Vědcům se podařilo označit více než sto milionů hektarů odlesněné půdy, na kterých by se v budoucnu mohlo podařit obnovit deštné pralesy. Toto množství představuje přibližně jedenáct procent všech deštných pralesů. Díky tomu by se mohly výrazně snížit dopady klimatických změn na naší planetě.
Další 2 fotografie v galerii
Pralesů na naší planetě stále razantně ubývá / Internet

Vědcům se podařilo vyčlenit více než sto milionů hektarů půdy deštných pralesů, které byly v minulosti odlesněny, a na nichž by bylo možné deštný prales obnovit. Takové množství půdy představuje jedenáct procent všech pralesních ploch, přičemž největší plochy se nacházejí v Brazílii a Indonésii.

V rámci vědecké studie nazvané Global Restoration Opportunities se vědcům se podařilo určit, že nejsnáze by se pralesní plochy podařilo vrátit v Africe, a to v zemích jako je Rwanda nebo Uganda.

„Obnovit tropické pralesy je zásadní pro zdraví naší planety nejen nyní, ale i pro budoucí generace. Poprvé je tu studie, která může pomoci vládám, investorům a dalším zkusit obnovit globálně deštné pralesy. A to pomocí toho, že určuje přesně místa, kde je obnova lesa nejreálnější, nejsnadnější a nejvýhodnější,“ vyjádřil se ke studii její autor Pedro Brancalion.

Vědecký tým vycházel z množství satelitních snímků pralesů spolu s daty jednotlivých míst. Mezi kritéria patřila například biodiverzita, ale také vývoj klimatických změn a množství vody.

Z označných oblastí vybrali vědci pouze ty, které měly součet všech měřených hodnot v nejlepších deseti procentech. Právě u těch by se mělo s obnovou pralesů začít, ale vědci zároveň upozorňují, že bude záležet na ochotě jednotlivých zemí.

Autoři také zjistili, že ve většině případů se místa, kde by se lesy mohly obnovit, překrývají se zemědělsky využívanou půdou. Nejsnadnější tedy bude začínat v místech, kde je nejméně hodnotná půda. Vědci také doporučují, aby se vždy jednalo ve spolupráci s místními komunitami, nikdy proti jejich vůli. Takové projekty by totiž neměly šanci na dlouhodobější fungování. Dále čtěte: Rumunské pralesy, kterým se také říká plíce Evropy, mizí závratnou rychlostí. Těžaři se neštítí ani násilí.

Témata: půda, prales, obnova, země, ochota
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejsou to jen staří lidé. Koronavirus ohrožuje i další skupiny lidí

Mytí potravin považuje většina lidí za správné. Jenže...

Šeřík zkrášlí a provoní každou zahradu. Duben je...

Při výběru sedačky se zaměřte i na potahovou látku....

Provoz venkovního bazénu není levný. Jsou ale možnosti, jak...

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Zavřít reklamu