Rusko představilo zcela novou třídu ponorek Lajka. Je určena pro bleskový jaderný útok

Věda a technika 18. března 2020 | 11:32 — Anna Novotná
Rusko nedávno oznámilo, že se chystá zahájit projekt zcela nové třídy jaderných ponorek, které budou konkurovat nejlepším ponorkám USA nebo NATO. Nová třída ponorek Lajka je vůbec první útočnou jadernou ponorkou, kterou Rusko vyvine za posledních padesát let.
Další 3 fotografie v galerii
Nová ponorka Lajka bude mít širší trup než ponorky NATO / Internet

Ruská federace zahájí vývoj zcela nové třídy jaderných ponorek, které by měly lépe konkurovat západu. Nová třída Lajka byla pojmenována po plemeni sibiřského sněžného psa a stane se tak první jadernou ponorkou, kterou Rusko vyvine za posledních padesát let.

Rusko udržuje jednu z největších flotil ponorek na světě obsahující jaderné i konvenční ponorky různých tříd vybavených raketami a balistickými střelami dlouhého doletu. Přestože ruská flotila je obrovská, má jeden vážný problém. Většina ponorek byla postavena ještě za éry Sovětského svazu a těžko mohou konkurovat například nejmodernějším ponorkám USA nebo NATO. 

Nová třída Lajka by se tak mohla stát teprve třetí novou ponorkou, kterou Rusko vyvinulo po skončení studené války. Pokud se nové plavidlo dostane do výroby, mělo by nahradit třídy ponorek Akula a Victor. Třída Laika by měla obsahovat mnoho nových konstrukčních prvků, kterými chce Rusko dohnat západní standardy.

Lajka bude mít výtlak 11 340 tun a je tedy o dost větší než současné třídy ponorek US Navy, jenž mají výtlak 8 700 tun. Ponorka poháněná jaderným reaktorem bude mít nejvyšší rychlost 35 uzlů a dokáže se potopit do hloubky až 500 metrů.

Jak už bývá v Rusku standardem, bude mít třída Lajka širší design trupu, než mají západní ponorky. Plavidlo bude vybaveno speciálním sonarovým polem, které dokáže detekovat nepřátelská plavidla ve všech směrech. 

Ponorka by měla být vybavena osmi torpédovými komorami o průměru 533 milimetry, což je standardní velikost používaná po celém světě. Kromě toho bude Lajka vybavena také šestnácti vertikálními odpalovacími komorami pro rakety země-vzduch Kh-35. Dále čtěte: (Unikátní japonská ponorka z druhé světové války byla skutečné monstrum).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Ve filmu byly Vlasta s Irenkou velké rivalky, ve skutečnosti si padly do oka

Při delším cestování autem se hodí autochladnička. Každý...

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Zavřít reklamu