Podle údajů kosmické agentury NASA, se kouř z australských požárů vznáší nad většinou naší planety

Věda a technika 14. ledna 2020 | 13:01 — Lukáš Bauer
Podle údajů kosmické agentury NASA, která provozuje celou řadu vědecký družic kroužících nad Zemí, kouř z hořící Austrálie obletí celou planetu. Již nyní údaje naznačují, že se kouř z rozsáhlých požárů dostal již nad tři čtvrtiny zemského povrchu.
Další 3 fotografie v galerii
Pohled na australské území z družic NASA / Internet

Australské úřady s odvoláním na údaje kosmické agentury NASA informovaly o tom, že kouř z rozsáhlých požárů, které zuří na australském území, může obletět doslova celý svět. Již nyní se kouř dostal podle údajů z družic nad tři čtvrtiny zemského povrchu a vystoupal do výšky až 17 kilometrů.

Díky tomu, na jak velké území se kouř rozšířil, se výrazně snižuje jeho koncentrace v ovzduší, takže je lidským okem neviditelný, vědecké přístroje ho však spolehlivě detekují. Nyní je produkt australských požárů unášen východním směrem přes Tichý oceán k Jižní Americe.

Rozsáhlé požáry na území Austrálie zuří stále nejméně na 100 různých místech. Přestože se jim už mnoho požárů podařilo uhasit, stále nemají pod kontrolou nejméně třetinu z celkového počtu hořících míst. V následujících dnech by hasičům mohly pomoci dešťové srážky, které do Austrálie dorazily. Experti však varují, že půda je příliš vyprahlá, a proto nebude déšť ke kompletnímu uhašení stačit.

Australské požáry si už vyžádaly smrt nejméně 28 lidí, zničily přes 2 000 obydlí a zasáhly území o celkové rozloze 11,2 milionu hektarů. Na australském území také zahynulo obrovské množství volně žijících zvířat, které přišly o své přirozené prostředí. Na jejich záchranu nedávno australská vláda uvolnila kolem 50 milionů australských dolarů (v přepočtu 781 milionů korun). Dále čtěte: (Antakrtida ukrývá vzácný plyn. Vědci ho hledají v hlubokých vrtech pod ledem).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Anna K. si přes zimu užívá zasloužený odpočinek. Ten si s sebou ale nese překvapivou daň

Škrábance na autě můžete dobře zahladit pomocí běžných...

Zahradničení v únoru. Lze založit trávník, provést ořez...

Domácí chov chameleonů není složitý. Zvířata se ale...

Sedací vaky ocení lidé s bolavými zády i malé děti. Hodí...

Při výběru jídelního stolu nezáleží jen na velikosti a...

Bezpečnostních dveří existuje mnoho typů. Ne každé ale...

Zavřít reklamu