Američané vyšlou na Mars dalšího robota. Pohánět jej bude jaderný reaktor

Věda a technika 29. prosince 2019 | 09:18 — Lukáš Bauer
Spojené státy vyšlou v příštím roce na Mars dalšího robota. Vesmírný rover NASA bude na rudé planetě nejen pátrat po stopách dávného života, ale také poslouží jako průzkumník před plánovanou cestou člověka na Mars. Zástupci NASA již svého robota, který zatím nemá jméno, prezentovali médiím během tiskové konference.
Další 2 fotografie v galerii
Nový robot bude vybaven širokou škálou vědeckých přístrojů / Internet

Nový průzkumný robot americké NASA by měl podle posledních zpráv odstartovat k rudé planetě již v červnu příštího roku. Robotické vozítko, které bude na Marsu hledat stopy pradávného života a provádět průzkum pro budoucí misi člověka, je hotové a zástupci NASA jej prezentovali novinářům.

Nový rover NASA, který má zatím provizorní název Mars 2020, bude velký asi jako menší osobní automobil. Robot bude vybaven šestinápravovým podvozkem, který se osvědčil u předchozí mise roveru Curiosity. Konfigurace s šesti koly dokáže robotickému vozítku zajistit potřebnou průchodnost terénem a také má robot rezervu v případě, že jedno z kol přestane fungovat.

Vozítko je vybaveno širokou paletou palubních přístrojů včetně laboratoře pro rozbor chemických látek nebo dvoumetrového ramena. Díky velkému množství přístrojů museli experti zajistit stálou dodávku energie za pomoci miniaturního jaderného reaktoru, kterým je vybaven i robot Curiosity.

NASA si od mise slibuje, že její experti lépe pochopí geologický a chemický kontext na povrchu Marsu. Robot bude odebírat vzorky, které jak NASA věří, jednoho dne doručí zpět na Zemi. Hlavním cílem mise bude přibližně 250 metrů hluboký kráter, který byl v dávných dobách jezerem. Vědci se domnívají, že v této oblasti se nachází množství sedimentů starých miliardy let.

Nový robot by měl odletět na Mars v červenci příštího roku z mysu Canaveral. Pokud se mise zdaří a robot úspěšně přistane na rudé planetě, bude již čtvrtým roverem, se kterým se Spojené státy dostaly na Mars. Dále čtěte: (Vědci z NASA detekovali gigantickou termonukleární explozi hluboko ve vesmíru).

Témata: robot, vozítko, USA, Mars, vesmír
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pohádková země, která vám nabízí exotiku, rozmanitou přírodu i nečekaně krásné pláže

Toužíte po netradiční dovolené? Vyrazte na roadtrip

Karnak: Dechberoucí komplex a srdce Egypta

Podceňované destinace, do kterých nemíří davy turistů, i...

Poznejte podivuhodné stavby, nad kterými se tají dech

Poznávat nejkrásnější místa naší republiky můžete i z...

Nejkrásnější česká jezera, která vám hravě nahradí...

Zavřít reklamu