Antakrtida ukrývá vzácný plyn. Vědci ho hledají v hlubokých vrtech pod ledem

Věda a technika 25. prosince 2019 | 17:38 — Lukáš Bauer
Existuje velice vzácný plyn zvaný hydroxyl, který může být velice cenným vědeckým nástrojem. Tento vysoce reaktivní plyn, který dokáže rozkládat většinu skleníkových plynů, totiž může vědcům lépe přiblížit, jak se v minulosti na naší planetě vyvíjely klimatické změny a poskytovat nástroj k přesnějším klimatickým modelům.
Další 4 fotografie v galerii
Vědci v Antarktidě pátrají po vzácném hydroxylu, který může odkrýt klimatické změny / Internet

Vědci již nějakou dobu pátrají v Antarktidě po záhadném plynu jménem hydroxyl, který jim může poskytnout účinný nástroj k mapování změn v zemské atmosféře. Vědci si od tohoto vysoce reaktivního plynu slibují, že jim umožní zjistit, jaké změny v atmosféře proběhly od průmyslové revoluce.

Hydroxyl je velice vzácný plyn, který se na Zemi vyskytuje v množství méně než jedné molekuly z trilionu. Životnost molekuly tohoto plynu je natolik krátká, že je velice problematické jej zkoumat. Tento plyn má přitom schopnost rozložit více než čtyřicet prvků znečišťujících atmosféru. Mezi tyto plyny patří zejména metan nebo oxid uhličitý.

Jelikož samotný plyn je velice těžké jakkoliv vědecky zkoumat kvůli jeho silné reaktivitě, vědci provádí výzkum právě na oxidu uhličitém, který hydroxyl rozkládá. Díky oxidu uhličitému pak vědci dokáží zjistit koncentraci hydroxylu.

Vědci však zatím nevědí, jaká je souvislost mezi množstvím hydroxylu a množstvím nečistot v atmosféře. Pokud jsou jejich předpoklady správné, budou moci díky vrtům v antarktickém ledu a zkoumání vzorků nahlédnout až do roku 1880, kdy se začaly díky lidským aktivitám zvyšovat emise skleníkových plynů v atmosféře.

Aby vědci mohli zjistit koncentraci hydroxylu, musí se provrtat silným antarktickým ledem až do hloubky přes dvě stě metrů. Samotné vzorky ledového jádra z těchto vrtů vědci skladují v takzvané sněhové jeskyni, kde jsou chráněny před kosmickým zářením, které by mohlo výsledky výzkumu zkreslovat.

Vědci se domnívají, že Antarktida může ukrývat klíčové odpovědi na otázky ohledně historie a vývoje klimatu na Zemi. Antaktida bude hrát také zásadní roli v případě růstu hladin oceánů v souvislosti s globálním oteplováním. Dále čtěte: (Opuštěná základna duchů hluboko v Antarktidě stále provádí výzkum i bez přítomnosti lidí).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte unikátní evropské území ležící na území České republiky

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Kulisy jako vystřižené z pohádky. Navštivte perlu jižní...

Není vlak jako vlak. Poznejte krásy Slovenska díky...