Vědci vymysleli efektivní způsob, jak vyrábět vodíkové palivo. Mohou tím změnit svět dopravy

Věda a technika 16. prosince 2019 | 11:00 — Lukáš Bauer
V současné době výrobci automobilů přecházejí na alternativní řešení spalovacích motorů, která představují elektromobily nebo automobily poháněné vodíkem. Každá z technologií má své výhody i nevýhody, přičemž u vodíku je to především drahá výroba. Vědci však nyní přicházejí s unikátním řešením levné výroby vodíku, která by mohla přispět k masovému využití vodíkem poháněných automobilů.
Další 2 fotografie v galerii
K výrobě vodíkového paliva se používá drahé ruthenium / Internet

Elektromobily mají v současné době jednoho vážného konkurenta a tím jsou vozidla poháněná vodíkem. Vývojáři v obou odvětvích spolu jistým způsobem soupeří a vědci nyní přicházejí s novou technologií, která by výrazně mohla snížit náklady na výrobu vodíkového paliva a přiblížit se tak masovému využití vodíkem poháněných automobilů.

Výzkumem výoby levnějšího vodíkového paliva se zabýval tým vědců z USA, který nyní přichází s nově vyvinutou metodou. Podle jeho autorů je tento výrobní postup mnohem udržitelnější a levnější než současná výroba.

Celý systém je založen na tom, že vědci využijí k výrobě vodíku mnohem levnější materiály, než které se používají dnes. Vodík vyrobili například s pomocí železa a niklu, které použili jako velice levnou alternativu katalyzátoru. Dosud se při výrobě používalo především iridium, ruthenium nebo platina, které jsou však vzácnými a drahými kovy.

„Naším katalyzátorem pokryjeme elektrody a tím snížíme spotřebu energie během tohoto procesu,“ uvedl k objevu vedoucí výzkumného týmu Chuan Zhao. 

Stejný vědecký tým provádí experimenty s nikl-železnými elektrodami již několik let. Již během prvních zkoušek se ukázalo, že tyto elektrody mohou být alternativní a levnější cestou k výrobě vodíku. Uspokojivé výsledky prvních testů však vědci během několika let vylepšili natolik, že považují technologii za efektivní.

Velice tenký povlak má jen několik atomů. Ale přitom je velice účinný v tom, jak silně reakci podporuje. Díky nanovrstvám katalyzátoru se ukázalo, že nikl-železný katalyzátor může být stejně účinný jako platinový. Úspora při výrobě je přitom v řádu tisíců procent, protože cena drahých kovů se pohybuje až na hranici 70 dolarů za gram. Dále čtěte: (Vědci přišli na způsob, jak efektivně ze zemské kůry získávat vzácné prvky).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Koronavirus se nyní šíří rychleji, než na jaře, říká Roman Prymula

Nejjednodušší způsob, jak vyčistit matraci od skvrn a...

Dokonale čistá koupelna snadno a rychle. Při úklidu si...

Venkovní koberec na terase odolá slunci i dešti. Budete si...

Zbavte se klíšťat z okolí domu. Zaměřte se na jejich...

Několik způsobů, jak zbavit ovoce a zeleninu plísní a...

Jak se starat o dětský bazén, aby voda v něm zůstala čistá...

Zavřít reklamu