V Egyptě objevili vzácné dřevěné mumie. Jsou staré více než tři tisíce let

Věda a technika 30. listopadu 2019 | 16:53 — Lukáš Bauer
Tým francouzských archeologů objevil v egyptském Luxoru tři vzácné dřevěné sarkofágy. Tyto sarkofágy jsou typické pro dobu před 3 500 let, tedy pro období, kdy v Egyptě vládla 18. dynastie. Všechny sarkofágy jsou zdobeny hieroglyfy a barevnými malbami.
Další 3 fotografie v galerii
V Egyptě byly objeveny nové dřevěné sarkofágy / Internet

V egyptském Luxoru objevil tým francouzských vědců trojici vzácný dřevěných sarkofágů jejichž stáří odhadují na 3 500 let. Nově zveřejněný nález tak pochází z doby, kdy Egyptu vládla 18. dynastie.

Dřevěné sarkofágy zdobené hieroglyfy a barevnými malbami byly objeveny v nalezišti, kde již delší dobu probíhají archeologické práce. Každý ze třech sarkofágů měl jinou velikost, což naznačuje, že byly vždy vyráběny na míru zesnulé osobě.

Dva sarkofágy o délce 190 a 195 centimetrů ukrývají dvě mumie žen a ve třetím sarkofágu o délce 180 centimetrů je mumie zatím neznámého pohlaví. Vědci nyní budou objevené mumie zkoumat s cílem zjistit, kdo tito lidé byli.

Sarkofágy pravděpodobně patřily zámožné městské rodině, která žila za vlády 18. dynastie, jenž vládla mezi lety 1550 - 1292 před naším letopočtem. Takzvaná 18. dynastie je staroegyptskou královskou dynastií, řazenou egyptology do historického období označovaného jako Nová říše.

Egyptští představitelé v posledních měsících oznámili několik důležitých objevů z období faraonů v naději, že se jim podaří znovu rozběhnout cestovní ruch, který pro tuto arabskou zemi představuje hlavní zdroj příjmů.

V říjnu egyptští archeologové například v Luxoru objevili 30 zachovaných barevných dřevěných sarkofágů, které vznikly před 3 000 lety. Dále čtěte: (Nejstarší mumie světa z pouště Atacama se před očima archeologů mění v černý sliz).

Témata: mumie, Egypt, sarkofág
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tajemství slavných českých žen prozrazeno. V koupelně mají elixír mládí!

Jak jednoduše a levně vyčistit zašlý koberec. Zkuste starý...

Jednoduché triky, díky kterým už nikdy nebudete řešit...

Plastelínu pro děti zvládnete vyrobit doma doslova za babku....

Umístit na zahradu ptačí budku je bezesporu dobrý nápad....

Jak na vánoční kaktus, aby byl u štědrovečerní večeře...

Spíte se psem v posteli? Na lidský organismus to má velmi...

Zavřít reklamu