Tokio se stane prvním městem na planetě, ve kterém vyroste dřevěný mrakodrap. Dosáhne neuvěřitelné výšky

Věda a technika 27. listopadu 2019 | 12:00 — Lukáš Bauer
Japonská metropole se může stát prvním městem na planetě, které se bude moci pochlubit ze dřeva postaveným mrakodrapem. Budova, jejíž základním stavebním materiálem bude dřevo, vyroste až do výšky neuvěřitelných 350 metrů a stane se tak zároveň největší budovou v Japonsku.
Další 2 fotografie v galerii
V Tokiu vyroste mrakodrap ze dřeva / Internet

Obří budova, která vyroste v centru Tokia, bude se svými 350 metry na výšku nejvyšší budovou ze dřeva na světě a zároveň nejvyšší budovou v Japonsku. Nejvyšší dřevěná budova současnosti Brock Commons Tallwood House se nachází v americkém Vancouveru a má pouze 55 metrů na výšku.

Za projektem výškové budovy s názvem W350 stojí architektonická firma Nikken Sikkei. Projektanti navrhli mrakodrap tak, aby 90 procent jeho konstrukčních materiálů tvořilo pouze dřevo. Na nezbytné nosné prvky pak bude použita ocel.

Celý komplex bude obsahovat kanceláře, hotel, řadu obchodů a také bytové jednotky. Třešničkou na dortu pak bude zahrada na střeše, přičemž celá budova bude protkána zelení a bude umožňovat výrazný prostup přírodního světla.

Kromě kanceláří, hotelu, obchodů a obytných jednotek bude dokončená věž vybavena zahradní střechou, balkony pokrytými zelení, vodními prvky a velkými vnitřními otevřenými prostory naplněnými přirozeným světlem.

Podobný projekt 24podlažní budovy HoHo bude postaven také ve Vídni. Budova bude ze 76 procent tvořena dřevem, což podle architektů ušetří obrovské množství emisí škodlivých plynů, které by byly vyprodukovány na konvenční materiály a výstavbu budovy.

Stále rostoucí počet architektonických firem po celém světě se obrací na dřevo jako na primární stavební materiál, i když jen málo z nich má podobné ambice jako projektanti W350.

Před zahájením výstavby projektu W350 musí společnost Sumitomo Forestry, která bude samotnou stavbu provádět, nejprve projít přísnými japonskými protipožárními předpisy. Po válce byla v japonských městech výstavba ze dřeva zakázána kvůli snadnému hoření, ale v poslední době japonské úřady omezení uvolňují.

V oblasti stavebnictví přichází stále nové a nové inovace. Nové technologie umožňují realizovat dříve nemožné projekty zajímavých tvarů a řešení. Existují ale i mnohem jednodušší technologie, které mohou znamenat doslova průlom v určitých oblastech. Jednou z nich je například svítící cement, který může bez nutnosti napájení osvětlovat cesty. Dále čtěte: (Revoluce ve světě energetiky? Byla vyvinuta technologie, která dokáže přeměnit světlo na obrovské teplo).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech Jadranu

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Poznejte polský Hollywood. Město s poněkud temnou minulostí

Zavřít reklamu