NASA ukázala experimentální letoun. Je jedním z prvních letounů na elektrickou energii

Věda a technika 14. listopadu 2019 | 09:58 — Lukáš Bauer
Elektromobily nejsou jediným dopravním prostředkem, který je poháněn pouze z baterií. NASA nyní představila svůj experimentální letoun, který bude poháněn rovněž pouze elektrickou energií. Stroj s názvem X-57 Maxwell by mohl být jedním z prvních letounů na elektrickou energii.
Další 2 fotografie v galerii
NASA vyvíjí elektrický experimentální letoun / Internet

NASA pracuje na projektu eletrického experimentálního letounu již od roku 2015. Jedná se o stroj s názvem X-57 Maxwell, který konstrukčně vychází z univerzálního italského letounu TECNO P2006T.

Čistě elektrický letoun NASA je nyní v první fázi vývoje a má již plně elektrický letový hardware. Na místo dvou spalovacích motorů se tak pod křídly bude nacházet čtrnáct elektromotorů.

V současné době budou inženýři NASA provádět první pozemní zkoušky letounu, v rámci kterých vyzkouší také pohyb letounu po vlastní ose na dráze. Nyní je letoun vybaven pouze dvěma elektromotory, ale v dalších fázích testů budou inženýři přidávat další.

Během letu však letoun poháněný energií z lithium-iontových baterií nebude využívat všech 14 elektromotorů, většina z nich bude pomáhat pouze během vzletu a přistání. 

Elektrický pohon letadla přináší oproti konvenčním technologiím několik výhod. Celý systém je menší a méně hlučný díky menšímu množství pohyblivých součástek. Letadlo má také nižší hmotnost.

NASA  s ohledem na technologické omezení baterií nečeká, že připravované elektrické letadlo bude velmi rychlé, nebo že bude mít velký dolet. Letoun by měl především otestovat důležité technologie, které by v budoucnu mohly letecký průmysl posunout směrem k udržitelnosti. Dále čtěte: (Vědci NASA otevřeli 40 let zapečetěné vzorky z měsíčního povrchu. Ukrývají důležité informace).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Česká pošta vydává dnes první známky letošního roku

Silně znečištěné či zašedlé prádlo může být opět...

Triko či límec od make-upu kazí image. Vyzkoušejte triky, jak...

Jak pečovat o dřevěnou pracovní desku, aby vypadala dobře i...

Litina nesnese chemii, měď nemůže do myčky. Co hrnec, to...

Provoz myčky může být úspornější. Stačí znát pár...

Sladit koberec s nábytkem není žádná věda. Držte se...

Zavřít reklamu