Byly dokončeny testy důležitého systému nové kosmické lodi Starliner. Neobešlo se to bez potíží

Věda a technika 05. listopadu 2019 | 10:18 — Lukáš Bauer
Americká společnost Boeing, která vyvíjí pro NASA novou kosmickou loď Starliner, otestovala v pondělí její klíčovou součást v podobě záchranného systému. Během testu selhal jeden z přistávacích padáků, ale test jinak pravděpodobně dopadl úspěšně.
Dalších 6 fotografií v galerii
Společnost Boeing dokončila test záchranného systému / NASA

Americký výrobce letadel Boeing v pondělí odpoledne otestoval záchranný systém nové kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou v současné době vyvíjí pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Celý test záchranného systému byl dostupný v přímém přenosu přes internet. Teprve následnou analýzou dat bude Boeing schopen říci, zda byl celý test systému úspěšný nebo nikoliv. Přestože selhal jeden z padáků, NASA naznačila, že test bude pravděpodobně úspěšný.

Tento test byl nezbytný pro to, aby se vývoj kosmické lodi posunul vpřed a mohla následovat další série letových testů. Záchranný systém je přitom klíčovou součástí vesmírné lodi, jelikož má zachránit posádku v případě selhání nosné rakety během cesty na oběžnou dráhu.

Nová kosmická loď CST-100 Starliner je výsledkem kontraktu na přepravu osob do Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), který Boeing získal od NASA. Jedná se v podstatě o konkurenční produkt kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX, která absolvovala zkušební let v polovině března.

První start kosmické lodi Starliner k orbitálnímu komplexu ISS je zatím plánován na 17. prosince. NASA se tímto kontraktem snaží vyřešit závislost na ruských strojích Sojuz, které jsou v současné době jediným certifikovaným dopravním prostředkem pro přepravu osob na ISS. Dále čtěte: (Elon Musk použil poprvé internet přes vesmírnou síť Starlink).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok...

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli...

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých...

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na...

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této...

Pokud se vám zdají nabídky cestovních kanceláří příliš...

Zavřít reklamu