Obrovské zásoby pitné vody se nachází pod oceánským dnem. Austrálie chce tyto zdroje využít

Věda a technika 28. října 2019 | 10:49 — Lukáš Bauer
Austrálie se zabývá zkoumáním míst, kde se pod oceánským dnem nachází velké zásoby pitné vody. O podmořských rezervoárech pitné vody se spekulovalo od šedesátých let a jejich existence byla později potvrzena. Nyní by mohly být zdrojem vody pro ostrovní státy.
Další 3 fotografie v galerii
Pod oceánským dnem se nachází pitná voda / Internet

Australští geologové zkoumají ložiska pitné vody, která jsou ukrytá pod oceánským dnem. O existenci těchto rezervoárů se hojně spekulovalo již od poloviny minulého století. Jejich existence byla později prokázána a vědci z Austrálie si myslí, že by je mohly využívat ostrovní státy jako zdroj pitné vody.

Vědci od osmdesátých let získávali nutné znalosti, aby se dozvěděli více o rozsahu a množství míst na Zemi, kde se pod dnem oceánu nachází pitná voda. Vědecký tým nyní popsal vlastnosti těchto rezervoárů.

Podle vědců tyto podmořské rezervoáry budou hrát stále větší roli v dodávce pitné vody. S tím, jak se naše planeta ohřívá, dochází k výraznějšímu odpařování vody a podmořské rezervoáry budou možná brzy nezbytnou součástí života na Zemi.

Intenzivnější pátrání po vodních zásobách pod mořem probíhá od roku 2018, kdy v letních měsících téměř došla voda některým městům. Výzkum je podle expertů důležitý také proto, že je nutné pochopit, jak přesně tento podzemní systém funguje. Vědci se totiž domnívají, že vodu z nich už možná využíváme.

Vědci už totiž v minulosti zjistili, že vodu v rezervoárech ubírají některá pobřežní zařízení, což naznačuje, že mořský a sladkovodní systém pod dnem jsou navzájem propojeny. Lidstvo však zatím netuší, jakým způsobem. Dále čtěte: Horká voda mrzne rychleji než studená.

Témata: voda, ostrov, stát, oceán, výzkum
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Pokud si nevíte rady, čím zpevnit svah, máme pro vás...

Vosy už začínají hnízdit. Zbavte se jich dřív, než se u...

Uruguayský cimarron je neohrožený hlídač, který v...

Zavřít reklamu