Amazonku zamořuje rtuť z ilegální těžby zlata. V ohrožení jsou jedinečné druhy zvířat

Věda a technika 27. října 2019 | 18:14 — Lukáš Bauer
Nejnovější výzkumy naznačují, že v Amazonce se nachází mnohem více rtuti, než se předpokládalo. Přírodovědci během experimentu měřili úroveň tohoto jedovatého kovu v tělech delfínovců a zjistili varovné hodnoty. Kvůli této lidské aktivitě mohou být v Amazonii ohroženy i jiné druhy ryb a zvířat.
Další 3 fotografie v galerii
Amazonku zamořují nelegální těžaři zlata / Internet

Nejnovější vědecký výzkum naznačuje, že hladiny rtuti v největší řece světa rychle stoupají. V ohrožení se tak ocitají jedinečné druhy ryb a dalších zvířat, které řeka živí. Jedovatá rtuť se dostává do povodí díky nelegální těžbě zlata, kde se ve velkém využívá k jeho oddělení od ostatních hornin a minerálů.

Vědci provedli měření úrovně rtuti v rybách, kde podrobili výzkumu celkem 45 amazonských delfínovců. U těchto sladkovodních delfínů byla zhruba v polovině případů naměřena vysoká úroveň tohoto jedovatého kovu.

Smutnou zprávou je, že rtuť měly v těle všechny zkoumaní savci. Nejvíce se rtuť používá k těžbě zlata v oblasti povodí řeky Orinoko v Kolumbii a Venezuele. Určité množství rtuti se v Amazonce vyskytuje přirozeně, ale k jejímu nadměrnému šíření vodou také přispívá kácení stromů.

Podle vědců nejsou v ohrožení pouze delfíni, na kterých prováděli měření, ale celá řada dalších živočichů, protože rtuť se bezproblémově dostává do potravního řetězce a usazuje se v tělech větších živočichů. Uvolňující se rtuť také ohrožuje přibližně 20 milionů lidí, kteří v povodí žijí.

V povodí Amazonky žijí velcí delfínovci amazonští, jimž se dříve říkalo inie amazonská. Mohou měřit až 2,5 metru a váží kolem 140 kilogramů. Jsou typičtí svým velmi protáhlým zobákem a narůžovělou barvou kůže. Dále čtěte: Velkým nepřítelem žraloků v oceánu je plastový odpad.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Pokud si nevíte rady, čím zpevnit svah, máme pro vás...

Vosy už začínají hnízdit. Zbavte se jich dřív, než se u...

Uruguayský cimarron je neohrožený hlídač, který v...