Do otevřeného vesmíru vstoupila poprvé dvojice žen. Opravily důležité zařízení na ISS

Věda a technika 19. října 2019 | 18:16 — Lukáš Bauer
Vůbec poprvé vstoupila do otevřeného vesmírného prostoru posádka tvořená pouze ženami. Kosmonautky Christina Kochová a Jessica Meirová se vydaly mimo Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), aby vyměnily porouchaný regulátor napájení.
Další 2 fotografie v galerii
Dvojice žen vyměnila zařízení v otevřeném prostoru / Internet

Poprvé v historii ISS se v pátek vydaly dvě kosmonautky do otevřeného vesmíru. Cílem mise amerických astronautek Christiny Kochové a Jessicy Meirové bylo vyměnit rozbitý regulátor elektrické energie.

O zahájení pracovní směny v 13:38 SEČ informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svém twitterovém účtu. Dvojice kosmonautek úspěšně splnila úkol a ve 20:55 se vrátily zpět na orbitální stanici.

V otevřeném vesmíru dvojice vyměnila zařízení pro regulaci napájení nových baterií, které byly vyměněny minulý týden. Původní nikl-vodíkové baterie astronauti mění v průběhu roku za výkonnější lithium-iontové články. Kvůli závadě na regulátoru se však NASA rozhodla výměnu bateriových článků dočasně pozastavit.

Astronautkám během jejich směny asistovali velitel ISS Luca Parmitano, který manipuloval s robotickou paží Canadarm2, a Andrew Morgan, který měl na starosti dohled nad přechodovou komorou a funkčností skafandrů.

Poprvé se měla ryze ženská pracovní skupina vydat do otevřeného vesmíru už v březnu, ale nakonec byla tato událost odložena, kvůli nedostatku vhodných skafandrů. Ženám byly vyrobeny nové skafandry, které umožňují pohodlné a bezpečné plnění úkolů. Dále čtěte: (Rusko vyřešilo záhadu kolem díry v plášti ISS. Něco ale zatajilo).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na toskánský eurovíkend. Starobylá Siena nabízí bohatou historii i výborné jídlo

Chcete-li poznat to pravé Španělsko, musíte navštívit...

Kam za předvánočními nákupy? Nabízí se Polsko, Německo,...

Po stopách lidské tragédie. Osvětim a další smutná místa...

Izrael stojí za návštěvu. Než se tam vydáte, měli byste...

Tipy na termální koupaliště, ve kterých se v horké...

Jezdíte nakupovat do Polska? Příhraniční trhy, to je zcela...

Zavřít reklamu