Americká vojenská loď druhé generace dokáže nevídané věci

Věda a technika 20. srpna 2019 | 13:24 — Lukáš Bauer
Americká DARPA po několika letech dokončila vývoj a zkoušky autonomního lovce ponorek s názvem Sea Hunter. Toto plavidlo, jehož vývoj stál miliony dolarů, může operovat na moři několik měsíců bez nutnosti navštívit loděnici. Jedná se o nejpokročilejší autonomní vojenské plavidlo, které brázdí oceán.
Loading...
Americké plavidlo dokáže vyhledávat ponoroky / Internet

Americká vojenská výzkumná agentura DARPA vyvinula v rámci projektu ACTUV prototyp autonomního plavidla, jehož úkolem bude monitoring oceánů a vyhledávání cizích podvodních plavidel. Prototyp, jehož vývoj stál desítky milionů dolarů, je nyní připraven ke službě.

Unikátní plavidlo dokončilo zkoušky již koncem ledna letošního roku a bylo předáno k dalšímu stupni vývoje. Námořní dron je ovládán dálkově z pevniny, jediným omezením je energie v bateriích a množství paliva, přesto ale může oceány křižovat až 3 měsíce v kuse.

Sea Hunter, známý také jako Class III USV (Unmanned Surface Vessel), dokáže překonat vzdálenost 19 000 km bez nutnosti návštěvy loděnice. Hlavní výhodou autonomního plavidla jsou nízké provozní náklady. Denní režie plavidla tvoří pouhý zlomek toho, co stojí provoz běžných plavidel.

 

Plavidlo je dlouhé 40 m a dokáže vyvinout rychlost až 50 km/h. Plavidlo je navrženo jako trimaran. Je totiž složeno z jednoho hlavního a dvou postranních trupů, jež jsou k němu připojeny postranními nosníky.

Do aktivní služby by mohl Sea Hunter vstoupit již koncem tohoto roku. Americká armáda poptávala tuto technologii v souvislosti s rostoucí hrozbou, kterou představují nepřátelské ponorky pro povrchové lodě.

Americké námořnictvo předpokládá, že pokud se autonomní plavidlo v praxi osvědčí, v budoucnu jich bude mít mnohem více. Americké námořnictvo má v úmyslu využívat plavidla, jako je Sea Hunter, pro řadu různých úkolů včetně protiponorkových a zpravodajských operací. Dále čtěte: (Ruská válečná loď navštívila kubánskou Havanu. Jde o demonstraci námořních sil).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Kontrola českých bazarů a zastaváren moc slavně nedopadla. Většina porušuje zákony

Víčka plastových lahví nemusejí končit v koši. Vyrobte z...

Úžasné dekorace z provazu se hodí do každého interiéru....

Čím si ozdobit zápraží v zimě? Tipy na několik levných...

Nevyhazujte pecku z manga. Vypěstujte si z ní doma krásnou...

Jak snadno rozdělat oheň v kamnech? Neuhádnete, co všechno...

Častá volba do moderních kuchyní: Granitový dřez a jeho...

Zavřít reklamu