Na Novém Zélandu žili obrovští tučňáci. Dokazuje to nový fosilní objev

Věda a technika 17. srpna 2019 | 12:52 — Lukáš Bauer
Nový Zéland byl v dobách před více než 60 miliony lety domovem obřích tučňáků, kteří mohli měřit více než jeden a půl metru. Dokazuje to objev nové fosilie poblíž novozélandského města Christchurch.
Další 2 fotografie v galerii
Obrovští tučňáci žili na území dnešního Nového Zélandu / Internet

Poblíž novozélandského města Christchurch byla objevena fosilie dávno vyhynulého obřího tučňáka. Tento pravěký tvor, který měřil až 1,6 metru a vážil okolo 80 kilogramů, vyhynul v období před 60 miliony let. 

Vědci určili, že se jedná o jeden z druhů tučňáků, jejichž populace byla největší v době krátce po vyhynutí dinosaurů. Tito tučňáci dosahovali obřích rozměrů, protože z moří zmizely obrovské ryby a také plazi.

„Domníváme se, že živočichové se tehdy velmi rychle vyvíjeli. V těchto dobách totiž teplota vody kolem břehů Nového Zélandu byla kolem 25 stupňů Celsia, zatímco v současnosti je to pouhých osm stupňů, “ uvedl Paul Scofield, autor studie.

Tento dávný druh žil ještě v dobách Nový Zéland byl součástí Austrálie a ta byla spojena s Antarktidou. Proč tehdy tučňáci vymizeli zatím expertům není jasné, ale pravděpodobně je to kvůli mořským savcům, kteří omezovali jejich potravu.

Nově objevený druh tučňáka vědci pojmenovali Crossvallia waiparensis kvůli jeho podobě s již dříve objeveným druhem Crossvallia unienwillia, který byl v roce 2000 objeven na Antarktidě. 

Tučňáci ale nebyly zdaleka jediným obřími ptáky, kteří obývali Nový Zéland. Byly zde nalezeny fosilie například obřího orla, který byl velký jako pták Emu a nebo nedávno objeveného papouška, který dosahoval výšky až jeden metr. Dále čtěte: (Vědci objevili zcela nový druh dinosaura. Fosilie ležela třicet let bez povšimnutí v jihoafrickém muzeu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Exotika na talíři. Nejzvláštnější jídla na světě, které jsou jen pro odvážné

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v...

Zimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a kouzelné Tyrolsko...

Kam cestovat v roce 2020? Úžasné destinace, ze kterých si...

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku...

Jeruzalém: Magnet pro věřící a klenot naší civilizace

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených...

Zavřít reklamu