Etiopie přišla během staletí téměř o všechny lesy. Vláda se to nyní snaží napravit

Věda a technika 07. srpna 2019 | 07:32 — Lukáš Bauer
V Etiopii bylo během jediného dne vysazeno 353 milionů stromů. V zemi byly totiž během uplynulého století vykáceny téměř všechny lesy. Obnovu místních lesů podporuje mezinárodní agentura OSN a ekologické organizace.
Další 3 fotografie v galerii
Etiopie je zemí, kde byly vykáceny téměř všechny lesy / Internet

Během sta let přišla Etiopie o velkou většinu lesních ploch v důsledku nadměrné těžby. Nyní se to snaží místní vláda ve spolupráci s agenturou OSN a ekologickými organizacemi napravit. Během jediného dne tak bylo v Etiopii vysazeno 353 milionů stromů.

Ještě před sto lety disponovala Etiopie pětatřicetiprocentním zalesněním svého území, nyní lesní plocha tvoří pouhá čtyři procenta. Velká část lesů byla zničena v důsledku těžby, ze které chudá země na dluh profitovala. Nová vláda začala prosazovat takzvanou zelenou politiku, která pomáhá lesy obnovit.

Každý občan Etiopie by měl zasadit 40 sazenic stromů, přičemž zaměstnanci dostávají na tuto činnost den volna. Odlesňování je totiž velký problém, protože taková půda se velmi rychle mění v poušť.

Projekt s názvem Zelené dědictví zahájil etiopský premiér na konci května, Etiopané zatím vysadili přes 2,6 miliardy stromů. Etiopie tak během jednoho dne vysázela 353 milionů stromů a stala se díky tomu pravděpodobně rekordmanem.

„Stromy nejen, že pomáhají zmírnit změny klimatu vstřebáváním oxidu uhličitého ze vzduchu, ale přinášejí také velký užitek v boji s rozšiřováním pouští a degradací půdy, a to zvláště ve vyprahlých zemích. Také poskytují jídlo, obydlí, palivo, krmivo, léky, materiál a chrání zdroje vody,“ uvedl Dan Ridley-Ellis, vědec z Edinburské univerzity.

Etiopie není jedinou zemí, kterou trápí sucha v důsledku úbytku lesů, které vodu zadržují. Tento trend lze pozorovat všude ve světě v souvislosti s výstavbou, zemědělstvím a těžbou dřeva. Dále čtěte: Kůrovec devastuje středoevropské lesy. Letošní škody budou nejhorší za poslední roky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Do třetice všeho dobrého? Moderátor Libor Bouček se znovu oženil!

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zbylou nať a bylinky nevyhazujte, v zimě se budou hodit pod...

Srpen přeje hřibům, hlívě i bedlám. Podívejte se, kde je...

Plánujete výměnu podlahy? Poradíme nejvhodnější materiály...

Letní počasí je ideální pro množení rybenek. Přinášíme...

Zavřít reklamu