Indie odstartovala novou vesmírnou misi. Stane se čtvrtou zemí, která přistane na Měsíci?

Věda a technika 23. července 2019 | 16:16 — Lukáš Bauer
Indie v pondělí úspěšně zahájila misi na Měsíc vypuštěním rakety s lunárním robotem na palubě. Kosmická loď Čandrájan-2 by měla na Měsíci přistát v září. Pokud se přistání podaří, stane se Indie teprve čtvrtou zemí, které se podaří přistát na Měsíci.
Další 1 fotografie v galerii
Indie zahájila svou misi na Měsíc / Internet

Z indického kosmodromu Šríharikóta v pondělí před polednem odstartovala na cestu k Měsíci sonda Čandrájan-2 (Měsíční loď 2). Indie tak zahájila svůj první pokus o měkké přistání na povrchu Měsíce. 

V případě, že se přistání Indii podaří, stane se teprve čtvrtou zemí, která úspěšně přistála na Měsíci. Po Spojených státech, Rusku a Číně se o přistání pokoušel také Izrael, ale se svou sondou Berešít během přistání neuspěl.

Do vesmíru indickou sondu vynesla raketa GSLV Mk.3 po několikadenním odkladu způsobeným technickými potížemi. Sonda je sestavena z družice pro oběžnou dráhu kolem Měsíce a přistávacího modulu z vědeckým zařízením.

Indie si vybrala také zajímavé místo k přistání, které je mnohem jižněji než ta předchozí. Družice bude zajišťovat datovou podporu aparátů a bude snímkovat Měsíc ve vysokém rozlišení. 

Samotný lunární robot bude provádět seismografická, teplotní a elektromagnetická měření. Mezi jeho palubními systémy je také americký zrcadlový systém pro přesné měření vzdálenosti Země od Měsíce.

Jedná se již o druhou misi Indie k Měsíci. První plnila v roce 2008 družice Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce a o rok později byla prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila. Dále čtěte: (Vesmírná společnost SpaceX otestovala motor v prototypu nové vesmírné lodi. Během testu došlo k problému).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Kontrola českých bazarů a zastaváren moc slavně nedopadla. Většina porušuje zákony

Hledáte toho nejlepšího kamaráda? Psí kříženec je sázka...

Zažraná mastnota kolem sporáku? Zkuste fígl, který strčí...

Jak přesazovat orchideje, aby vám nádherně kvetly

Jak odnaučit psa loudit jídlo? Držte se následujících rad

Připravte se na zimu. Vyrobte si za pár minut zásobu...

Využijte vánoční elektrická světýlka celoročně....

Zavřít reklamu