Japonské sondě se podařilo úspěšně zopakovat přistání na asteroidu Ryugu

Věda a technika 13. července 2019 | 08:18 — Lukáš Bauer
Sonda Hayabusa 2 japonské vesmírné agentury JAXA opět přistála na povrchu asteroidu Ryugu. Jedná se již o druhé přistání této sondy na asteroidu, který je od Země vzdálen přibližně 300 milionů kilometrů.
Další 3 fotografie v galerii
Sonda Hayabusa 2 zkoumá vzdálený asteroid / Iternet

Sonda Hayabusa 2 se zabývá výzkumem asteroidu Ryugu, který je vzdálený od Země přibližně 300 milionů kilometrů. Sonda již v minulosti získala z povrchu tělesa vzorky speciálním zařízením, které za pomoci projektilu odštíplo část horniny.

Nyní zopakovala přistání na jeho povrchu. Ve čtvrtek o tom informovala prostřednictvím tiskových agentur Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Podle agentury se jednalo o krátké přistání, během kterého sonda odebrala další vzorky z povrchu asteroidu. Tyto vzorky by vědcům mohly pomoci odhalit, jak vznikla samotná sluneční soustava.

Tento složitý manévr vyžadoval delší přípravy, protože se experti obávali, že by mohlo dojít k znehodnocení vzorků, jenž se již na palubě sondy nacházely.

Planetka Ryugu má v průměru kolem 900 metrů a své jméno dostala podle podmořského paláce z japonských mýtů. Sonda Hayabusa 2 se na svou pouť k asteroidu vydala v roce 2014 z kosmodromu Tanegašima. Zpět na Zemi by se měla vrátit v roce 2020. Dále čtěte: Ruská raketa Sojuz vynesla do vesmíru českou družici Lucky-7.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová nafotila kalendář plný nahotinek. Víme, kde a jak se připravovala na jeho křest

Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat

Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu...

Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Nemáte možnost mít klasický krb s komínem? Existuje několik...

I umístění televizoru má svá pravidla. Víte, která to...

Vypěstujte si doma zázvor - přírodní medicínu i skvělé...

Zavřít reklamu