Gigantické dělo z druhé světové války vážilo více než tisíc tun. Táhlo jej několik lokomotiv

Věda a technika 07. července 2019 | 17:36 — Lukáš Bauer
V roce 1939 potřeboval Adolf Hitler najít způsob, jak se dostat přes francouzskou obrannou linii, která se táhla stovky kilometrů podél francouzské hranice s Německem a Itálií. Zadal proto rozkaz: zhotovit ničivou zbraň s obřím dostřelem. Zanedlouho mu inženýři představili opulentní dvojici Gustava a Doru.
Další 1 fotografie v galerii
Obří dělo bylo taženo lokomotivou po kolejích / Internet

Hitler nejdříve plánoval tuto obrannou linii v některém místě prorazit, později ji chtěl obejít přes Belgii, ale nakonec se rozhodl pro velkolepější řešení. Ještě téhož roku začal jednat se společností Friedrich Krupp z Essenu o výstavbě nové zbraně. V roce 1941 mu Krupp dodal dvojici obřích velkorážních děl, která byla určena pouze k přepravě po železnici.

Každé z děl vážilo neuvěřitelných 1344 tun, díky čemuž mohla být celá souprava přepravována pouze po speciální dvojité trati, kde ji táhlo hned několik lokomotiv. I přesto všechno však muselo být dělo pro každou přepravu rozmontováno, aby nedocházelo k poškození trati vlivem značné váhy.

Vojenský kolos vysoký jako čtyřpodlažní budova měřil 6 metrů na šířku a 42 metrů na délku. Celou soupravu obsluhovala nejméně pěti set členná posádka, která potřebovala pouze na přípravu zbraně ke střelbě více než dva dny usilovné práce. Když se ale celá náročná příprava zdařila, cílová destinace pocítila obrovskou zkázu, kterou dokázala zbraň napáchat.

Samotné dělo mělo ráži 800 milimetrů a pálilo 4,8 tunové náboje, které dokázalo vystřelit rychlostí přes 800 metrů za vteřinu. Tato munice pak při zásahu prošla železo–betonovým bunkrem jako nůž máslem a způsobila většinou fatální škody. Při maximálním náklonu hlavně 48° mohl Gustav zasáhnout cíl ve vzdálenosti až 29 kilometrů. Mohl však vypálit jen 3 střely za hodinu, a po sto výstřelech byla hlaveň natolik poškozená, že vyžadovala náročnou opravu.

Obě děla si tak díky množství problémů, které jejich provoz přinášel, přílišné slávy neužila. Gustav byl nasazen jen jedinkrát, a to v bitvě při dobývání rozsáhlé pevnosti u Sevastopolu, kde zcela zdemoloval postavení těžkých obranných děl u pobřeží, a několika dalšími výstřely proměnil v ruiny jeden z hlavních bunkrů.

Gustav také zasáhl muniční skladiště v zálivu Severnaja, které proměnil jedinou střelou v běsnící ohnivé peklo. Hovoří se také o tom, že jedna zbloudilá střela potopila loď v zálivu. Gustavova sestra Dora do boje nikdy nasazena nebyla a zničili ji samotní Němci, aby nepadla do rukou blížících se Rusů. Dále čtěte: Elektromagnetické dělo americké armády dokáže zničit téměř vše.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní průzkum odhalil zajímavé věci o české společnosti

Bytový architekt a jeho výhody: Nechte se inspirovat

Povinné čipování psů – přehledně vše, co potřebujete...

Skvělé využití vody z rýže. Odteď už ji nikdy nebudete...

Květiny jako dekorace: Sušená aranžmá vám vydrží roky

Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim...

Zdravé mlsání na zimu? Víme, jak naložit s dary podzimního...

Zavřít reklamu