V Mexickém zálivu se objevila vzácná čtyřmetrová krakatice

Věda a technika 26. června 2019 | 13:34 — Lukáš Bauer
Američtí vědci pořídili snímky čtyřmetrové krakatice, která se objevila v Mexickém zálivu. Snímků tohoto obrovského hlavonožce existuje jen minimum, a proto je pořízené video velmi ojedinělé. Vědci předpokládají, že se jednalo ještě o mládě.
Loading...
Krakaticemi se zřejmě živí vorvani / Internet

Mořským biologům se podařilo nafilmovat čtyřmetrovou krakatici ve vodách Mexického zálivu. Tento velký hlavonožec žijící v hlubinách byl na snímku zachycen jen několikrát. Z videa, které vědci natočili, je patrné, že se jedná ještě o mládě.

Dospělá krakatice může dorůstat do délky až 18 metrů, přičemž většinu z délky tvoří chapadla. O životě těchto tajemných tvorů se toho příliš neví, protože desítky let mohli biologové studovat pouze mrtvá těla.

Vůbec poprvé se podařilo obří krakatici nafilmovat u pobřeží Japonska před šesti lety. Tohoto tvora nafilmovali díky speciální kameře, protože krakatice se běžných kamer bojí. Tato unikátní kamera byla použita i nyní v Mexickém zálivu.

Kamera je vybavena fiktivní medúzou, která představuje oblíbenou kořist krakatic. Pokus se podařil a krakatice v hloubce okolo 700 metrů skutečně na fiktivní návnadu zaútočila. Díky tomu vědci dokázali pořídit detailní záběry.

Krakatice obrovská je hned po kalmaru Hamiltonově největším žijícím hlavonožcem. Stopy po chapadlech byly často nalezeny na kůži vorvaňů, kteří se jimi živí. Dříve byly rozměry krakatic výrazně přeceňované, spekulovalo se o tvorech s rozměry nad 30 metrů. Dále čtěte: (Nová studie odhalila tajemství obrovské pravěké ryby).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve Starém Městě

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Orientální pohádku, luxus a příjemné teploty. To všechno...

Skvělý tip na podvečerní výlet: Vypravte se do sovího ráje...

Blíží se sezóna karnevalů. Ten nejbláznivější vypukne...

Zavřít reklamu