Archeologické nálezy z Číny naznačují, že s kouřením marihuany začali lidé už před několika tisíci lety

Věda a technika 14. června 2019 | 20:33 — Lukáš Bauer
Užívání marihuany je v lidské kultuře zakořeněno již tisíce let, jak naznačují nové objevy z Číny. Poslední objevy rituálních předmětů v Číně, na kterých byly nalezeny stopy marihuany, jsou staré nejméně 2 500 let.
Další 2 fotografie v galerii
Marihuana je lehká droga, kterou lidé užívají po staletí / Internet

Stále více zemí se v poslední době přiklání k určité formě legalizace užívání konopí. Užívání této lehké drogy však rozhodně není ničím novým, jak naznačují důkazy z Číny. Rituální předměty totiž odhalují, že tuto drogu kouřili lidé již před 2 500 lety.

Archeologové v západní Číně objevili rituální předměty, které se používají k pálení vonných látek. V nádobě na uhlíky však vědci našli zbytky konopí s vysokým obsahem psychoaktivní látky THC. Dávní Číňané pravděpodobně konopí sypali na uhlíky a vdechovali uvolňující se kouř.

Konopí se v těchto dobách využívalo při obřadech, kde se lidé v kombinaci s hudbou snažili komunikovat s přírodními duchy. Na objevu je zvláštní to, že lidé již tenkrát sklízeli odrůdy konopí s vysokým obsahem THC.

Během vykopávek vědci také zkoumají stav konkrétních nálezů a všimli si, že jedna z nádob je mnohem více ohořelá než druhá. Tato byla použita pravděpodobně při pohřbu ostatků, které archeologové v místě také objevili.

Podobné, i když mladší nálezy archeologové už dříve našli třeba na severu Číny nebo v pohoří Altaj v Rusku. Dvojice archeologů, která pohřebiště objevila, také odhaduje, že právě z Pamíru se užívání konopí rozšířilo dál do Asie a později Evropy. Přes tuto oblast totiž vedla důležitá obchodní cesta známá jako Hedvábná stezka. Dále čtěte: ().

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ewa Farna překvapila svou postavou po porodu. Takhle zpěvačka vypadá po šestinedělí

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zužitkujte úrodu rybízu na maximum a využijte jeho léčivé...

Ptáci potřebují péči nejen v zimě, ale i v horkých...

Dětský pokojíček pro novorozence. Co všechno budeme...

Potřebujete vyčistit záchod nebo pračku? Použijte tablety do...

Nebrečte nad připáleným mlékem, zkuste tyto léty...

Zavřít reklamu