Jaderné incidenty se nevyhnuly ani USA. Léta byly v přísném utajení

Věda a technika 07. června 2019 | 13:35 — Lukáš Bauer
Veleúspěšný seriál Černobyl znovu připomenul nebezpečí jaderného věku. Potíže s ovládnutím jádra však neprovázely pouze někdejší Sovětský svaz. Několik vážných incidentů se odehrálo také v USA, byly ale léta v utajení.
Raketa Titan II explodovala v Arkansasu / Internet

Černobyl je dnes synonymem pro jadernou katastrofu globálního rozsahu. Málokdo ale už ví, že také Američané několikrát stáli nad propastí jaderné katastrofy. Oficiálně se USA potýkala s 32 nehodami při manipulaci s jaderným materiálem, avšak tyto incidenty byly léta v přísném utajení.

Žádný z těchto incidentů sice nezpůsobil katastrofu, která vznikla výbuchem reaktoru v Černobylu, ale přesto stojí za zmínku. Jeden takový incident se odehrál v roce 1980, kdy  raketa Titan II nesoucí termonukleární reaktor explodovala poblíž města Damašku v Arkansasu.

Dne 18. září 1980 probíhala rutinní údržba mezikontinentální střely Titan II, kdy tým expertů pracoval v raketovém silu pod vedením letectva. Díky chybě však spadla nádrž s kyslíkem několik desítek metrů dolů, kde poškodila palivovou nádrž prvního stupně rakety.

Veškeré úsilí o následnou stabilizaci rakety bylo marné a mezikontinentální střela pozdě v noci explodovala. Dvojice mužů, kteří byli posláni do zařízení, aby vypustili nebezpečný plyn, zemřela a jaderná hlavice byla objevena v poli.

I v případě této nehody mohlo dojít k fatálním následkům a díky striktnímu dodržování bezpečnosntích protokolů se podařilo zabránit nejhoršímu. V Černobylu byla zanedbána celá řada bezpečnostních nařízení a reaktor se díky tomu stal nekontrolovatelným. Dále čtěte: Vědci zveřejnili studii, která hodnotí život v oblasti Černobylu 32 let od katastrofy. Výsledky jsou zarážející.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ceny benzínu i nafty šplhají vzhůru. Čerpadláři zdržují rychleji, než by museli

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Zavřít reklamu