Nová studie odhalila tajemství obrovské pravěké ryby

Věda a technika 30. května 2019 | 09:04 — Lukáš Bauer
Vědci již desítky let vědí, že pravěké ryby byly obrovské a zkoumali, proč ty dnešní jsou jen velmi malé. Největší známou rybou je měsíčník svítivý, který váží okolo dvou tun a měří tři metry. Vědci tuto letitou záhadu rozluštili a výsledky zveřejnili v nové studii.
Pravěká ryba dosahovala obří velikosti a byla přitom velice rychlá / Internet

Pravěké ryby byly proti těm dnešním doslova gigantické a vědci léta bádali, proč tomu není i dnes. Nová studie tak vědcům pomohla zjistit, že za tímto vývojem není rybí metabolismus, jak se dříve domnívali.

Dnešní největší rybou je měsíčník svítivý s váhou okolo dvou tun a největší parybou je žralok obrovský, který může vážit až 34 tun. Dříve však naši planetu obývaly ryby, které co do velikosti ty dnešní mnohem převyšovaly.

Doposud se vědci domnívali, že ryby s pevnou kostrou nemohou dorůstat takových rozměrů jako paryby, které pevnou kostru nemají. Důvodem měl být především rybí metabolismus, což ale nový výzkum vyvrací.

Pravěká gigantická ryba Leedsichthys problematicus obývala naši planetu v době přibližně před 170 miliony lety. Poprvé objevili paleontologové její fosilii v roce 1886 a odhadovali, že mohla měřit až 9 metrů. Nyní však vědci zjistili, že na délku tento tvor mohl měřit až 16 metrů.

Nová studie popisuje metabolismus tohoto obřího tvora. Vědci v rámci výzkumu zjistili, že tato ryba přes svou velikost byla extrémně rychlá a mohla dosahovat rychlosti až 17,8 kilometru za hodinu.

Dnešní ryby dosahují rychlosti do 30 kilometrů za hodinu, přičemž hlavním omezením je nedostatečné prokrvení tkání. Z metabolického hlediska tedy neexistuje jediný důvod, proč by dnes nemohly existovat podobně velké ryby; pravý důvod tak na odhalení stále čeká. Dále čtěte: (Dvojici potápěčů vyděsil mořský tvor, který připomíná obrovského hada).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Karel Schwarzenberg: Co přinese zánik Sociální demokracie v Čechách?

Větráte, ale rosí se vám zrcadla? Bez ventilátoru se v...

Odpadkový koš nemusí být ostudou kuchyně. Ty...

Ukápnul vám někde vosk? Tipy, jak jej rychle odstranit z...

Máte žaluzie plné fleků a špíny? Díky těmto tipům si...

Jak se starat o ovčí kůži, aby vám vydržela mnoho sezon?...

Hledáte šikovné spotřebiče do kuchyně? Víme, na co byste...

Zavřít reklamu