NASA provede zajímavý test. Cílem bude ochránit Zemi před dopadem velkých těles z vesmíru

Věda a technika 10. května 2019 | 15:54 — Lukáš Bauer
Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) provede v roce 2022 unikátní test ochrany Země. Tento zkušební manévr bude zahrnovat náraz sondy do dvojplanetky Didymos s cílem vyzkoušet, zda lze tímto způsobem vychýlit těleso z jeho oběžné dráhy.
NASA chce vychýlit vesmírné těleso z oběžné dráhy pomocí sondy / Internet

Americká vesmírná agentura NASA plánuje v roce 2022 realizovat testovací náraz sondy do asteroidu. Tato mise dostala název Double Asteroid Redirection Test (DART) a jejím cílem je dvojplanetka Didymos, na které chce NASA zjistit, zda je možné ochránit Zemi před nárazem cizího tělesa.

Tento binární systém asteroidů má v průměru kolem 800 metrů, přičemž větší asteroid obíhá měsíc o průměru 150 metrů. DART by měl být první misí, na které lidstvo vyzkouší toto těleso vychýlit z jeho oběžné dráhy nárazem sondy o váze necelých pět set kilogramů.

Systém Didymos představuje velikostí typ tělesa, kerý by v případě srážky mohl Zemi značně zpustošit. Podle vědců přitom existuje poměrně velká šance, že Země se jednou dostane do kolize s podobně velkým tělesem.

Dvojplanetka Didymos žádné nebezpečí nepředstavuje, ale může posloužit jako velice dobrý cvičný cíl. Vědci předpokládají, že sonda zpomalí planetku o 1 milimetr za vteřinu, což se může zdát poměrně málo, ale pokud se to stane s dostatečným časovým odstupem od nárazu, může to znamenat třeba i záchranu lidstva.

Modré planetě dopad nějaké planetky nyní bezprostředně nehrozí, nicméně podle odborníků takové nebezpečí do budoucna vyloučit nelze. Vědci proto věnují přípravě ochrany před takovou katastrofou velkou pozornost a rozpracovávají různé scénáře, jak by ji bylo možné odvrátit. Dále čtěte: Nejvyšší hora světa se musí přeměřit. Během zemětřesení mohla ztratit i několik metrů.

Témata: NASA, test, těleso, vesmír
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Exotika na talíři. Nejzvláštnější jídla na světě, které jsou jen pro odvážné

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v...

Zimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a kouzelné Tyrolsko...

Kam cestovat v roce 2020? Úžasné destinace, ze kterých si...

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku...

Jeruzalém: Magnet pro věřící a klenot naší civilizace

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených...

Zavřít reklamu