Největší helikoptéra světa převážela i zmrzlého mamuta z tundry

Věda a technika 03. května 2019 | 09:03 — Lukáš Bauer
Největší vrtulník na světě Mi-26 je skutečné monstrum, které dokáže převážet tanky, kamiony, letadla, ale i další vrtulníky. Tento obří vrtulník, který byl pýchou Sovětského svazu, byl také použit k převozu zmrzlého mamuta z daleké tundry.
Další 4 fotografie v galerii
Obří helikoptéra Mi-26 může převážet i těžké tanky / Internet

Obrovský ruský vrtulník Mi-26 byl vyroben v dobách Sovětského svazu a jedná se dodnes o největší helikoptéru světa. Dokáže převážet těžký náklad v podobě tanků, letadel a jednou byl dokonce použit k převozu objeveného mamuta z daleké zmrzlé tundry.

Tato gigantická helikoptéra pojme až 90 parašutistů nebo 60 zraněných vojáků v leže, v extrémních případech se však do útrob stroje dokáže vtěsnat až 100 lidí. Nákladní prostor tohoto vrtulníku má velikost basketbalového hřiště.

Vrtulník Mi-26 byl poprvé nasazen v Afghánistánu v roce 1984, kde přepravoval vybavení, transportoval zraněné vojáky a také zachraňoval menší vrtulníky Mi-8 poškozené v bojích. 

Podruhé se tato legenda mezi helikoptérami objevila v Afghánistánu v roce 2002. Stroj byl využíván pro transport poškozených amerických vrtulníků MH-47E Chinook a AS532 Cougar.

Tento obří stroj dokáže převážet ale také lehké tanky nebo bojová vozidla. Své využití ale našel i v průmyslu k dopravě materiálů ze špatně přístupných oblastí, stejně tak je například využíván k hašení požárů. Vrtulník byl také nasazen v nekonečném boji proti radioaktivitě po havárii v Černobylu.

V roce 2009 bylo za pomoci helikoptéry Mi-26 transportováno dokonce letadlo Tu-134 z letiště Pulkovo do výcvikového střediska. Zcela nejméně obvyklý náklad, který tento stroj převážel, byl zmrzlý mamut, který byl objeven v daleké nedostupné tundře.

Obří helikoptéra měla však také jednu vážnou nehodu, kdy byl stroj sestřelen během války v Čečensku a během incidentu zemřelo 127 lidí. Dále čtěte: (Obří pohřebiště sovětských bojových strojů se nachází po celém Rusku).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Špatná zpráva před dovolenými

Jaké vybrat sklo do dveří? Je rozdíl, jestli řešíte...

Chcete mít krásně čisté a voňavé prádlo? Nezapomínejte...

Ukápnul vám někde vosk? Poradíme, jak jej odstranit z...

Růžová nemusí být kýč. Interiér umí zútulnit, zjemnit a...

Kolik investovat do nové pračky? Už střední třída dokáže...

Jak udržet nábytek s vysokým leskem beze šmouh a otisků

Zavřít reklamu