V Pyrenejích je stejně mikroplastů jako ve velkoměstech. Jak je to možné?

Věda a technika 22. dubna 2019 | 12:41 — Lukáš Bauer
Vědci jsou zděšeni novým zjištěním, které naznačuje, že v řídce obydlené oblasti Pyrenejí na hranici mezi Francií a Španělskem je téměř stejné množství nebezpečných mikroplastů jako v některých velkoměstech. Do této oblasti totiž dopadají s pomocí větru a deště.
Mikroplasty jsou velice nebezpečné částečky z plastového odpadu / Internet

Oblast Pyrenejí je podle nového zjištění stejně zamořená nebezpečnými mikroplasty jako například Paříž. Vědci zjistili, že tyto nebezpečné drobné částečky plastu do oblasti Pyrenejí prší z nebe tím, jak jsou unášeny vzdušnými proudy z jiných oblastí.

„Je to ohromné a současně děsivé, že jsme na této pyrenejské lokalitě našli tolik částeček plastů. Nepředpokládali jsme, že by tato studie mohla odhalit tak vysoké znečištění plastovým odpadem,“ uvedl vedoucí výzkumu Steve Allen ze Skotska, který vydal svou vědeckou studii v odborném časopise Nature Geoscience.

 

Plastový odpad je stále větším problémem, který zasahuje do životního prostředí a proniká v podobě mikroplastů do potravního řetězce. Do oceánu se každým rokem dostane více než deset milionů tun nejrůznějšího plastového odpadu a jiných umělých hmot. Další miliony tun pak zůstávají na pevnině.

Plasty se v přírodě velice špatně a dlouho rozkládají a i poté jejich částečky zůstávají v přírodě a vědci ještě stále přesně nevědí, jak rozsáhlý je ve skutečnosti vliv těchto drobných částic na životní prostředí.

Vědci tak například v letošním roce popsali, jak se mikroplasty dostávají do vnitřností živočichů, kteří žijí v hloubkách několika kilometrů pod hladinou. Jiné výzkumy zase objevily tyto částečky v tvorech žijících v daleké Antarktidě a je tedy jasné, že mikroplasty se šíří doslova celým světem. Dále čtěte: (Začal největší úklid vod oceánu v dějinách lidstva).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Proč muzikál Tarzan rozplakal Evu Burešovou?

Jak na kvalitní kompost? Dodržujte pravidlo zelené a hnědé

Ledoví muži odezněli, vrhněte se do další fáze...

Znáte silikagel? Desatero využití drobných kuliček, které...

S aeropressem připravíte lahodnou kávu a nemusíte utrácet za...

Ucpaný odpad můžete zkusit vyřešit i sami bez volání...

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zavřít reklamu