Vědci objevili uvnitř meteoritu něco naprosto fascinujícího, co nikdy předtím neviděli

Věda a technika 17. dubna 2019 | 10:33 — Lukáš Bauer
Meteority jsou tvořeny kousky minerálů, které drží pohromadě kamenná struktura. Proto jsou meterority pro vědce velice zajímavé, jelikož jim často přinášejí pohled do dob, kdy vznikala sluneční soustava. U jednoho meteoritu však objevili něco velice nečekaného.
Další 3 fotografie v galerii
Meteority ukrývají pro vědce velice cenné informace o vzniku vesmíru / Internet

Vědci objevili v meteoritu, který získali z Antarktidy v roce 2002, malý prastarý stavební blok komet. Meteorit se nazývá LaPaz Icefield 02342 a je to typ meteoritu známého jako uhlíkatý chondrit.

Meteoritů je mnoho typů - od miniaturních těles až po asteroidy o velikosti menší planety. Jejich složení se velmi liší a právě to vědci používají pro jejich klasifikaci. Uhlíkaté chondrity patří mezi nejprimitivnější a pocházejí z asteroidů, které vznikly asi před 4,5 miliardy lety, tedy v dobách, kdy se teprve formovala sluneční soustava.

Ze stejného protoplanetárního disku jako asteroidy se tvořily také komety. Všechna tato tělesa vznikla z disku prachu a plynu, který kroužil kolem novorozeného Slunce. Komety mají ale přesto složení v mnoha ohledech jiné a hlavně obsahují mnohem více vody. Právě odpařující se voda vytváří typický ocas komety.

Komety mají také mnohem více uhlíku a díky elektronovým snímkům si vědci všimli něčeho velice neobvyklého. Uvnitř asteroidu totiž narazili na zbytek komety, což je něco velice vzácného. Dosud vědci nic takového u žádného meteoritu nepozorovali.

Malá část bohatá na uhlík měřila jen několik desetin milimetrů, ale přesto se jedná o takové složení, které je přítomné jen u komet. Vědci tak identifikovali podobnosti s meziplanetárními prachovými částicemi a mikrometeority, které vznikly v kometách, jež se tvořily v Kuiperově pásu na ledovém okraji sluneční soustavy.

Tým provedl izotopovou analýzu pramene a dospěl k závěru, že se pravděpodobně vytvořil na stejném místě a stejným způsobem. Tato malá část komety se do meteoritu pravděpodobně dostala díky migraci blíže ke Slunci až do oblasti, kde se tvořily uhlíkaté chondrity. Dále čtěte: (Za vznikem Měsíce možná stojí náraz záhadné planety Theia, která před miliardami let narazila do Země).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte unikátní evropské území ležící na území České republiky

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Kulisy jako vystřižené z pohádky. Navštivte perlu jižní...

Není vlak jako vlak. Poznejte krásy Slovenska díky...

Zavřít reklamu