Gigantické letadlo miliardáře Paula Allena se poprvé vzneslo k nebi

Věda a technika 16. dubna 2019 | 14:23 — Lukáš Bauer
Největší letadlo na světě Stratolaunch uskutečnilo v sobotu svůj vůbec první testovací let. Obrovský letoun se během svého zkušebního letu vznášel nad Mohavskou pouští. Společnost Stratolaunch Systems, kterou založil miliardář Paul Allen, ho postavila jako nosič raket, které z něj budou startovat do vesmíru.
Další 4 fotografie v galerii
Obrovský letoun bude vynášet rakety do stratosféry / Stratolaunch Systems

Největší letoun na světě, který vyvinula společnost Stratolaunch Systems miliardáře a spoluzakladatele společnosti Microsoft Paula Alena, poprvé v sobotu vzlétl k nebi. Během zkušebního letu dosáhl obří stroj uspokojivých výsledků. V budoucnu má sloužit jako levný nosič raket, které ze stratosféry bude vypouštět do vesmíru.

Tento gigantický stroj je výsledkem devítileté práce inženýrů, kteří pro jeho konstrukci využili naprosto unikátní konstrukci dvojice trupů. Letadlo je vybaveno šesti motory, které pohánějí dopravní Boeing 747. Díky obrovskému výkonu, který motory poskytují, je letoun schopen do výšky deseti kilometrů dopravit náklad o váze až 227 tun.

Společnost Stratolaunch vybudovala letoun pro snadnou a levnou alternativu k běžným raketovým startům. Ve výšce kolem deseti kilometrů raketa opustí letadlo a pokračuje po své ose. Výhodou tohoto systému je, že raketa nemusí překonávat silnou zemskou gravitaci a nepotřebuje tolik paliva.

Stroj byl původně navržen pro přepravu raket společnosti SpaceX, ale nyní se výrobce zaměřuje spíše na menší nosné rakety PegasXL firmy Orbital ATK. Během jednoho letu dokáže stroj do stratosféry vynést až tři tyto rakety.

Pro vývoj stroje vybudovala společnost v Mohavské poušti komplex o rozloze několika hektarů. Projekt se oproti původním plánům o několik let zdržel, protože první vzlet byl původně plánován již v roce 2017.

Zakladatel společnosti Paul G. Allen se však prvního vzletu nedočkal, protože loni podlehl zákeřné nemoci. Během svého života věnoval miliardy dolarů na podporu vědy, technologií a ochrany životního prostředí. Dále čtěte: (Společnost Airbus vyvíjí unikátní moduly pro spaní. Dálkové lety budou mnohem komfortnější).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Chystáte se do Chorvatska? Nezapomeňte navštívit perlu...

Chcete si vyšlápnou 4444 schodů? Vydejte se do norského...

Seriál Hra o trůny sice skončil, ale zájem o místa...

Dovolená ve Skandinávii je nezapomenutelný zážitek. Kdy je...

Objevte malebný ostrov v Bavorsku s pohádkovou kopií...

Víte, která země je v Africe nejbezpečnější? Tak tohle...

Zavřít reklamu