Raketa Falcon Heavy poprvé v historii pokořila trojité přistání

Věda a technika 13. dubna 2019 | 14:29 — Lukáš Bauer
Z floridského Mysu Canaveral v pátek odstartovala nejvýkonnější raketa současnosti Falcon Heavy. Jejím úkolem bylo vynést na oběžnou dráhu saúdskoarabskou telekomunikační družici Arabs 6A.
Další 3 fotografie v galerii
Raketa Falcon Heavy je nejsilnější raketou současnosti / Internet

Během pátečního startu vynesla raketa americké společnosti SpaceX na oběžnou dráhu saúdskoarabskou telekomunikační družici Arabs 6A. Raketa Falcon Heavy také poprvé v historii svých letů pokořila trojí přistání.

Nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy uskutečnila svůj první testovací let loni v únoru, kdy vynesla do vesmíru červený Tesla Roadster, který poté obíhal po oběžné dráze kolem Slunce.

 

V pátek přibližně osm minut po startu přistály v areálu Mysu Canaveral dva pomocné stupně rakety včetně centrálního stupně, a jedná se tak vůbec poprvé o tento typ přistání. Centrální část rakety přistála na plošině v oceánu asi 645 kilometrů od floridského pobřeží.

Během loňského přistání se centrální stupeň zřítil do oceánu, protože chybělo palivo pro jeho správné navedení a zpomalení. Na hladinu oceánu narazil zhruba sto metrů od přistávací plošiny rychlostí přibližně 500 kilometrů za hodinu.

Raketa Falcon Heavy je nejsilnější raketou současnosti a druhou nejsilnější raketou v historii. Nejsilnějším strojem všech dob je raketa Saturn V americké NASA. Dále čtěte: Při startu rakety je v okolí stovek metrů obrovský žár. Důkazem je tento zdevastovaný fotoaparát.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a nabízí úžasnou rekreaci

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Čtyři tipy, kde strávit v Čechách nezapomenutelné...

Irsko: Neuvěřitelně zelená země, kterou si zamilujete na...

Zavřít reklamu