Raketa Falcon Heavy poprvé v historii pokořila trojité přistání

Věda a technika 13. dubna 2019 | 14:29 — Lukáš Bauer
Z floridského Mysu Canaveral v pátek odstartovala nejvýkonnější raketa současnosti Falcon Heavy. Jejím úkolem bylo vynést na oběžnou dráhu saúdskoarabskou telekomunikační družici Arabs 6A.
Další 3 fotografie v galerii
Raketa Falcon Heavy je nejsilnější raketou současnosti / Internet

Během pátečního startu vynesla raketa americké společnosti SpaceX na oběžnou dráhu saúdskoarabskou telekomunikační družici Arabs 6A. Raketa Falcon Heavy také poprvé v historii svých letů pokořila trojí přistání.

Nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy uskutečnila svůj první testovací let loni v únoru, kdy vynesla do vesmíru červený Tesla Roadster, který poté obíhal po oběžné dráze kolem Slunce.

 

V pátek přibližně osm minut po startu přistály v areálu Mysu Canaveral dva pomocné stupně rakety včetně centrálního stupně, a jedná se tak vůbec poprvé o tento typ přistání. Centrální část rakety přistála na plošině v oceánu asi 645 kilometrů od floridského pobřeží.

Během loňského přistání se centrální stupeň zřítil do oceánu, protože chybělo palivo pro jeho správné navedení a zpomalení. Na hladinu oceánu narazil zhruba sto metrů od přistávací plošiny rychlostí přibližně 500 kilometrů za hodinu.

Raketa Falcon Heavy je nejsilnější raketou současnosti a druhou nejsilnější raketou v historii. Nejsilnějším strojem všech dob je raketa Saturn V americké NASA. Dále čtěte: Při startu rakety je v okolí stovek metrů obrovský žár. Důkazem je tento zdevastovaný fotoaparát.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Blíží se hlavní motoristická sezóna. A cena pohonných hmot se začíná opět hýbat

Jak vyčistit obklady v kuchyni snadno a rychle

Venkovní kuchyně jsou hitem po celém světě. Postavit si ji...

Zařizujete si bydlení? Vsaďte na nadčasovou kombinaci dřeva...

Chcete mít v kuchyni dokonalý přehled? Vsaďte na chytré...

Nedejte hmyzu šanci a zabezpečte si i dveře na zahradu. Jaké...

S čím vším se dá kombinovat tmavě modrá? Některá...

Zavřít reklamu