Raketa Falcon Heavy poprvé v historii pokořila trojité přistání

Věda a technika 13. dubna 2019 | 14:29 — Lukáš Bauer
Z floridského Mysu Canaveral v pátek odstartovala nejvýkonnější raketa současnosti Falcon Heavy. Jejím úkolem bylo vynést na oběžnou dráhu saúdskoarabskou telekomunikační družici Arabs 6A.
Další 3 fotografie v galerii
Raketa Falcon Heavy je nejsilnější raketou současnosti / Internet

Během pátečního startu vynesla raketa americké společnosti SpaceX na oběžnou dráhu saúdskoarabskou telekomunikační družici Arabs 6A. Raketa Falcon Heavy také poprvé v historii svých letů pokořila trojí přistání.

Nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy uskutečnila svůj první testovací let loni v únoru, kdy vynesla do vesmíru červený Tesla Roadster, který poté obíhal po oběžné dráze kolem Slunce.

 

V pátek přibližně osm minut po startu přistály v areálu Mysu Canaveral dva pomocné stupně rakety včetně centrálního stupně, a jedná se tak vůbec poprvé o tento typ přistání. Centrální část rakety přistála na plošině v oceánu asi 645 kilometrů od floridského pobřeží.

Během loňského přistání se centrální stupeň zřítil do oceánu, protože chybělo palivo pro jeho správné navedení a zpomalení. Na hladinu oceánu narazil zhruba sto metrů od přistávací plošiny rychlostí přibližně 500 kilometrů za hodinu.

Raketa Falcon Heavy je nejsilnější raketou současnosti a druhou nejsilnější raketou v historii. Nejsilnějším strojem všech dob je raketa Saturn V americké NASA. Dále čtěte: Při startu rakety je v okolí stovek metrů obrovský žár. Důkazem je tento zdevastovaný fotoaparát.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplatuje ministerstvo financí letošní důchody ziskem ČEZ?

Nemáte čas žehlit? Zkuste napařování, je to snadnější a...

Úložná zákoutí do každé kuchyně

Zbavte se usazené mastnoty na všech místech v kuchyni

Většina z nás se snaží z bytu rybenky vyhubit. Víte ale,...

Šedá v kombinaci s dalšími barvami dokáže vytvořit...

Staré dřevěné bedny můžete jednoduše proměnit ve stylový...

Zavřít reklamu