Tento unikátní Tatrabus zdolává tisícové výšky v jihoamerické Atacamě

Věda a technika 05. dubna 2019 | 13:15 — Lukáš Bauer
Turisté v jihoamerické poušti Atacama zdolávají několikatisícové výšky ve speciálním autobuse, který je postaven na podvozku Tatra. Během této šestihodinové jízdy se turisté v těžkém terénním autobuse dostanou do výšky až 5 700 metrů nad mořem.
Další 4 fotografie v galerii
Unikátní Tatrabus šplhá do tisícových výšek v poušti Atacama / Internet

Unikátní Tatrabus vozí turisty v jihoamerické poušti Atacama. Ti tak díky němu mohou zažít jedinečnou šestihodinovou jízdu, která je dostane až do výšky 5 700 metrů nad mořem. Unikátní terénní autobus je postaven na podvozku Tatra Phoenix.

Vznik tohoto unikátního Tatrabusu se datuje do roku 2017, kdy si společnost Xpatagonia SpA z Chile koupila podvozek řady Tatra Phoenix v provedení 8 x 8. Poté na něj nechala společnost v Itálii namontovat autobusovou nástavbu a nakonec byl hotový vůz převezen lodí do Chile. Do tisícových výšek Atacamy se tento jedinečný stroj šplhá od roku 2018.

Vůz má čtyřnápravový podvozek s pohonem všech osmi kol, automatickou převodovku a motor Paccar MX340 o výkonu 460 koní. Zajímavostí jsou hned tři řiditelné nápravy, a to první, druhá a čtvrtá, které vozu poskytují výborné manévrovací schopnosti. Bez nich by měl totiž na úzkých horských silničkách velké potíže.

Tatrabus, kterému místní přezdívají Trekker, má ve své výbavě i systém centrálního dohušťování pneumatik, díky kterému řidič může měnit tlak v pneumatikách v závislosti na podmínkách přímo z kabiny. Vůz je také vybaven třemi monitory a čtyřmi kamerami, jedna z nich je dokonce infračervená a umožňuje jak bezpečnou jízdu v noci, tak také pozorovat například hvězdy nebo noční život místních zvířat.

Jelikož se speciální autobusová Tatra Phoenix vydává do velkých nadmořských výšek, je k dispozici i zásoba kyslíku. V tatrovce jsou zabudovány dvě velké nádrže a jedna menší regulační, které dokáží pomocí kyslíkových dýchačů 34 cestujícím a posádce poskytnout životně důležitý kyslík na dlouhé desítky hodin. Dále čtěte: (Tatra oslaví sto let výročí vzniku této legendární značky, která si získala jméno po celém světě).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana neskutečný zážitek

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Šilinkův důl nabízí nenáročnou ferratovou cestu pro...

Ideální místo pro milovníky rozhleden. Navštivte jedinečný...

Podívejte se do největšího podzemního labyrintu ve střední...

Zavřít reklamu