Vědci rozluštili další záhadu Marsu. Zjistili, odkud se na něm bere metan

Věda a technika 02. dubna 2019 | 14:30 — Lukáš Bauer
Na Zemi metan signalizuje existenci života, protože se do atmosféry uvolňuje z mokřadů, rašelinišť nebo těžbou ropy a zemního plynu, které vznikají z organických látek. Již před patnácti lety byl metan objeven také na Marsu, ale jeho zdroj byl až doteď záhadou.
Další 2 fotografie v galerii
Atmosféra Marsu obsahuje metan, ale vědci netušili, odkud se bere / Internet

Metan objevili na Marsu sondy již před patnácti lety, poté se jeho výskyt dlouhou dobu nepodařilo potvrdit, až dosud. Evropští vědci totiž zveřejnili nezávislé potvrzení výskytu metanu v atmosféře Marsu, a dokonce určili i jeho zdroj.

Metan je jednoduchý plyn - na jeden atom uhlíku se váží čtyři atomy vodíku. V atmosféře Země vydrží oproti ostatním skleníkovým plynům poměrně krátce - každá jedna molekula metanu se rozpadne přibližně za deset let.

„Metan se na Marsu objevuje rychle a stejně rychle i mizí. Naznačuje to přítomnost nějakého destrukčního mechanismu, který je schopen účinně odstraňovat plyn z ovzduší,“ uvedl k objevu planetární vědec Marco Giuranna.

Vědci také zjistili, že se metan na Marsu uvolňuje z podpovrchových zásob ledu. Zajímavou otázkou však zůstává, jan vzniká buď biologicky a tvoří ho mikroorganismy, nebo vzniká bez přítomnosti živoak se tento plyn na Marsu vytváří. Vědci zvažují v současné době dvě možnosti. Metan vzniká buď biologicky a tvoří ho mikroorganismy, nebo vzniká bez přítomnosti života při geochemických reakcích.

Existují geologické procesy, které mohou metan vytvářet také abioticky. Na obřích plynných obrech a ledových planetách jako je Jupiter, Saturn, Uran a Neptun existuje spousta metanu, který vzniká chemickými procesy.

Na Marsu je sice i proti srovnání se Zemí koncentrace metanu velmi slabá, přesto je jeho přítomnost velice zvláštní. Vědci se na základě nových výzkumů domnívají, že metan je uvolňován z ledu v oblastech s hlubokými krátery, kde je povrch rudé planety narušen. Dále čtěte: Unikátní fotografie z vesmíru dokazují, že na Marsu v dávných dobách proudily obrovské řeky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující pláže Řecka

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Zavřít reklamu