Tajemství záhadné podzemní chodby objevené minulý rok pod jednou z pražských zvonic bylo rozluštěno

Věda a technika 22. března 2019 | 21:44 — Lukáš Bauer
Během loňského podzimu byla během stavebních prací pod Svatomikulášskou zvonicí v Praze objevena záhadná podzemní chodba. Na místě se v tomto týdnu sešlo několik historiků s cílem zjistit, k čemu tato podzemní chodba sloužila, a to se jim také podařilo.
Další 2 fotografie v galerii
Klenutá chodba do podzemí byla objevena během stavebních prací / Český rozhlas

Během stavebních prací pod Svatomikulášskou zvonicí objevili loni dělníci záhadnou chodbu, která se svažuje do podzemí. Účel této chodby zůstal dlouhou dobu neobjasněn, a proto se na místo vydali historikové s cílem tuto záhadu rozluštit.

Na konci této chodby se nachází nepravidelně vyzděná zeď. Podle historiků se s největší pravděpodobností jedná o dílo jezuitů, kteří chtěli vytvořit portál, který by vedl přímo do krypty kostela svatého Mikuláše.

„Bezpečně víme, že ještě před dokončením věže v roce 1755, takovou z dnešního pohledu kolaudací, byl od roku 1752 veden soudní spor, který mimo jiné řešil i tento vstup a jezuité ho prohráli, tudíž ho museli zazdít. Možná to byla nika připravená na osazení toho monumentálního portálu, možná už tam portál byl a vytrhli ho. To zatím bohužel nevíme,“ uvedl Karel Kučera z Muzea hlavního města Prahy.

Tato věž byla postavena pro město a měla zastávat funkci původní gotické zvonice kostela, která sloužila pro varování před požáry. Tuto původní stavbu totiž jezuitský řád nechal zbourat.

Malá strana totiž měla velice špatné zkušenosti s ohněm a tuto pražskou čtvrť zasáhly v šestnáctém století rozsáhlé požáry. Právě v souvislosti s těmito událostmi, které Malou stranu prakticky zničily, donutila císařská kancelář jezuity, aby zvonici postavili pro město.

Přesný důvod plánovaného propojení zvonice s kryptou není jasné, ale mohlo to souviset se snahou jezuitů zachovat si nad stavbou určitou kontrolu a přístup do ní. Chodba také mohla sloužit jako sklípek, protože se tam našly zbytky uhlí, kterým se zde dříve topilo. Dále čtěte: (Hluboko pod hladinou oceánu byl objeven vrak jedné z nejdůležitějších letadlových lodí druhé světové války).

Témata: chodba, zeď, budova, zvonice, objev
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Proč muzikál Tarzan rozplakal Evu Burešovou?

Jak na kvalitní kompost? Dodržujte pravidlo zelené a hnědé

Ledoví muži odezněli, vrhněte se do další fáze...

Znáte silikagel? Desatero využití drobných kuliček, které...

S aeropressem připravíte lahodnou kávu a nemusíte utrácet za...

Ucpaný odpad můžete zkusit vyřešit i sami bez volání...

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zavřít reklamu