Ruská vesmírná loď Sojuz s trojicí astronautů úspěšně přistála u Mezinárodní vesmírné stanice

Věda a technika 17. března 2019 | 06:21 — Lukáš Bauer
Trojice astronautů úspěšně přistála u Mezinárodní vesmírné stanice poté, co ji ve čtvrtek dostala ruská raketa Sojuz-FG na oběžnou dráhu. Raketa s vesmírnou lodí Sojuz MS-12 na palubě odstartovala z kosmodromu Bajkonur.
Další 2 fotografie v galerii
Vesmírná loď Sojuz zakotvila u ISS / Internet

Po přibližně šestihodinové cestě v pátek dorazila trojice astronautů do cíle na palubě vesmírné lodi Sojuz MS-12. Rus Alexej Ovčinin a Američané Christina Kochová a Nick Hague by měli na stanici strávit 204 dní.

Modul po čtyřech obletech Země přiblížil posádku k ISS za kratší dobu, než je obvyklé. Úspěšné zachycení oznámila NASA krátce po druhé hodině ranní SEČ.

Na ISS je nyní tříčlenná posádka: Rus Oleg Kononenko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Ti jsou na oběžné dráze od 3. prosince.

Na 29. března je naplánován první výstup dvou žen do otevřeného vesmíru. Společně ho uskuteční Kochová a McClainová. V květnu do otevřeného kosmu vystoupí také astronauti Ovčinin a Kononenko.

Dvojice Ovčinin a Hague se na ISS vrátili znovu po havárii z loňského léta, kdy selhal motor druhého stupně rakety. Oba astronauti se pomocí záchranného systému dostali zpět na Zemi a bezpečně přistáli v kazašské stepi.

Oba muži nyní na tiskové konferenci uvedli, že raketě maximálně důvěřují. „Jsem si stoprocentně jistý, že nás kosmická loď dopraví bezpečně na vesmírnou stanici a zpět domů,“ prohlásil podle agentury AP Hague. Dále čtěte: Aféra s vyvrtanými otvory v plášti Mezinárodní vesmírné stanici má dohru. Rusko chce zajistit větší bezpečnost.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Ve filmu byly Vlasta s Irenkou velké rivalky, ve skutečnosti si padly do oka

Rez na dlaždicích nebo ve vaně účinně zlikvidují i...

Tipy, jak dostat z oblečení borůvky a jahody. Jde to...

Imitace dřeva nebo kamene má oproti originálu řadu výhod

Lopuch není jen plevel. Vyrobte si z něj léčivý prášek...

Ohřívač vody do domácnosti vybírejte velmi pečlivě, může...

Utajená pracovna. Hodí se pro ty, kteří ji využijí jen...

Zavřít reklamu