Asteroid z pouště Sahara pamatuje samotný zrod Slunce. Složení kamene je v naší soustavě unikátní

Věda a technika 16. března 2019 | 14:51 — Lukáš Bauer
Záhadný úlomek vesmírné horniny byl objeven před dvaadvaceti lety v poušti Sahara egyptským archeologem. Výzkum z loňského roku u tohoto kamene prokázal výskyt minerálů, které se nikde v naší sluneční soustavě nenacházejí. Tento kámen tak nejspíše pamatuje samotný zrod mladého Slunce.
Další 1 fotografie v galerii
Asteroid Hypatia pochází z dob, kdy se začala formovat sluneční soustava / Internet

V roce 1996 byl nalezen nejpodivnější kámen, který byl kdy objeven na naší planetě, a jak se později ukázalo, podivný byl proto, že z naší planety vůbec nepocházel. Oblázky o průměru několika centimetrů objevil egyptský geolog Aly Barakat během provádění výzkumu v části saharské pouště, která je známá tím, že je v ní velký obsah unikátního přírodního žlutého skla.

Barakat okamžitě poznal jedinečný význam lesklého kamene lemovaného drobnými diamanty a měl podezření, že nepochází ze Země, což vědci také později potvrdili. Pro vědce bylo ale po celou dobu záhadou, že kámen se nepodobal žádnému jinému kusu meteoritu, který byl na Zemi nalezen.

 

Jak ukazují výsledky nové studie, tajemství drobného kusu horniny Hypatia může sahat miliardy let zpět do doby, kdy se teprve začala formovat naše sluneční soustava.

Před několika lety univerzitní tým vědců v Johannesburgu prohlásil, že Hypatia je první nalezenou horninou pocházející z jádra komety. Tato myšlenka by zapadala do předpokládaného původu unikátního libyjského žlutého písku. Podle vědců totiž vznikl nárazem tělesa, při kterém došlo jeho roztavením ke vzniku skla.

Nyní se ale zdá, že příběh Hypatie není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdálo. Johannesburský tým analyzoval minerální složení a zjistil, že ačkoli je to určitě vesmírné těleso, jeho složení naprosto neodpovídá všem známým skladbám materiálů, které pocházejí z naší sluneční soustavy.

Vše ve vesmíru kolem nás má podobné složení jako takzvané chondritické meteority, které vznikly z prachu mateřské mlhoviny. Tato tělesa představují až 96 procent všech meteoritů, které dopadají na naši planetu. Vyznačují se tím, že jsou složeny z malého množství uhlíku a většího množství křemíku.

U Hypatie je to ale zcela jinak. Má totiž neobvykle vysoký obsah uhlíku a naprosto minimální obsah křemíku. Ještě podivnější je ale zjištění, že se v tomto kusu horniny nacházejí velice specifické sloučeniny uhlíku, takzvané polyaromatické uhlovodíky (PAH), které jsou považovány za základní stavební kámen mezihvězdného prachu. Tento prach existoval ještě mnohem dříve, než vznikla naše sluneční soustava, a vyskytuje se také v meteoritech a kometách, které nebyly velmi dlouhou dobu zahřívány.

Vědci se domnívají, že za uchováním původní struktury kamene stojí zejména velice silný náraz tělesa, který způsobil vytvoření vrstvy diamantu na povrchu, který ochránil vnitřní strukturu po miliony let.

V Hypatii ale našli další anomálii v podobě drobných kovových částí a dalších minerálních zrnek. Při bližším výzkumu zjistili, že se jedná zejména o drobné částečky stříbrného jod-fosfidu a moissanitu (karbid křemíku) ve velmi nečekaných formách, a také zrna složená převážně z niklu a fosforu s velmi malým množstvím železa. Takové minerální kompozice nebyly dosud objeveny v žádných pozemských ani vesmírných horninách.

Jedna věc je podle vědeckého týmu jistá, že podivný kámen byl vytvořen ve velmi chladném prostředí pod minus 196 stupňů Celsia. To naznačuje, že Hypatia pochází z Kuiperova pásu za Neptunem, nebo dokonce z Oortova oblaku v mezihvězdném prostoru.

Všechny tyto anomálie dohromady vedou vědce k názoru, že Hypatia, nebo alespoň její část, se začala formovat ještě před sluneční soustavou. Podrobnější výzkum může vědcům pomoci lépe pochopit některé záhady kolem samotného vzniku hvězd jako je naše Slunce, a také určit přesný původ záhadné Hypatie.

Nedávno byly nalezeny v naprosto nečekané oblasti vzácné stopy minerálů, které vznikají při dopadu asteroidu na ostrově poblíž Skotska. Na rozdíl od Hypatie jsou vědcům tyto minerální kompozice dobře známé. Dále čtěte: NASA přesouvá své investice do výzkumu Měsíce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová nafotila kalendář plný nahotinek. Víme, kde a jak se připravovala na jeho křest

Zvěřina aneb zdravý gastro zážitek podzimu. Jak ji správně...

Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat

Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu...

Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Nemáte možnost mít klasický krb s komínem? Existuje několik...

I umístění televizoru má svá pravidla. Víte, která to...

Zavřít reklamu