Do vesmíru odstartovala zcela nová kosmická loď. Brzy se připojí k ISS

Věda a technika 03. března 2019 | 19:47 — Lukáš Bauer
V sobotu odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě zcela nová kosmická loď Dragon společnosti SpaceX. Na oběžnou dráhu novou kosmickou loď dopravila prověřená raketa Falcon 9. Pokud bude test úspěšný, loď bude transportovat americké kosmonauty na ISS.
Další 1 fotografie v galerii
Nová kosmická loď se již brzy připojí k ISS / Internet

Dlouho očekávaný start nové kosmické lodi Dragon americké společnosti SpaceX se uskutečnil po několika odkladech v sobotu. Kosmickou loď vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9, jenž odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve 2:49 místního času (8:49 středoevropského času).

Nová kosmická loď pro přepravu osob v rámci prvního zkušebního letu míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se kterou by se už v neděli měla spojit v automatickém režimu. Na své palubě dlouhé téměř pět metrů nese loď Crew Dragon zhruba 200 kilogramů zásob.

V rámci testu umístili pracovníci SpaceX do křesla pro astronauty fugurínu se senzory. „Říkáme jí Smartie a jmenuje se Ripleyová,“ sdělil představitel společnosti SpaceX Hans Koenigsmann na předletové tiskové konferenci. Jde o připomínku Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979 a jeho pokračování.

Uvnitř Ripleyové jsou speciální senzory pro měření síly a zrychlení. Tato data jsou totiž důležitá pro úspěšnou atestaci lodi pro dopravu lidí na ISS. Kromě figuríny je na palubě také plyšová hračka připomínající planetu Zemi, která se bude moci vznášet ve stavu beztíže. 

Poté, co loď dosáhne Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se připojí k modulu Harmony. Během dvoutýdenního spojení posádka stanice přenese náklad a umístí do lodi výsledky některých pokusů.

Pokud se testovací let Crew Dragonu podaří, měl by v červenci následovat druhý zkušební let. Tentokrát už s lidskou posádkou. Mezi zhruba pěti tisíci diváky, kteří v Kennedyho vesmírném středisku start rakety sledovali, byli podle agentury AP i Doug Hurley a Bob Behnken – dva astronauti, kteří by se měli na červencové misi v Crew Dragon do vesmíru vydat. Dále čtěte: Část Mezinárodní vesmírné stanice je podle ruské agentury v kritickém stavu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Exotika na talíři. Nejzvláštnější jídla na světě, které jsou jen pro odvážné

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v...

Zimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a kouzelné Tyrolsko...

Kam cestovat v roce 2020? Úžasné destinace, ze kterých si...

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku...

Jeruzalém: Magnet pro věřící a klenot naší civilizace

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených...

Zavřít reklamu