Do vesmíru odstartovala zcela nová kosmická loď. Brzy se připojí k ISS

Věda a technika 03. března 2019 | 19:47 — Lukáš Bauer
V sobotu odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě zcela nová kosmická loď Dragon společnosti SpaceX. Na oběžnou dráhu novou kosmickou loď dopravila prověřená raketa Falcon 9. Pokud bude test úspěšný, loď bude transportovat americké kosmonauty na ISS.
Další 1 fotografie v galerii
Nová kosmická loď se již brzy připojí k ISS / Internet

Dlouho očekávaný start nové kosmické lodi Dragon americké společnosti SpaceX se uskutečnil po několika odkladech v sobotu. Kosmickou loď vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9, jenž odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve 2:49 místního času (8:49 středoevropského času).

Nová kosmická loď pro přepravu osob v rámci prvního zkušebního letu míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se kterou by se už v neděli měla spojit v automatickém režimu. Na své palubě dlouhé téměř pět metrů nese loď Crew Dragon zhruba 200 kilogramů zásob.

V rámci testu umístili pracovníci SpaceX do křesla pro astronauty fugurínu se senzory. „Říkáme jí Smartie a jmenuje se Ripleyová,“ sdělil představitel společnosti SpaceX Hans Koenigsmann na předletové tiskové konferenci. Jde o připomínku Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979 a jeho pokračování.

Uvnitř Ripleyové jsou speciální senzory pro měření síly a zrychlení. Tato data jsou totiž důležitá pro úspěšnou atestaci lodi pro dopravu lidí na ISS. Kromě figuríny je na palubě také plyšová hračka připomínající planetu Zemi, která se bude moci vznášet ve stavu beztíže. 

Poté, co loď dosáhne Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se připojí k modulu Harmony. Během dvoutýdenního spojení posádka stanice přenese náklad a umístí do lodi výsledky některých pokusů.

Pokud se testovací let Crew Dragonu podaří, měl by v červenci následovat druhý zkušební let. Tentokrát už s lidskou posádkou. Mezi zhruba pěti tisíci diváky, kteří v Kennedyho vesmírném středisku start rakety sledovali, byli podle agentury AP i Doug Hurley a Bob Behnken – dva astronauti, kteří by se měli na červencové misi v Crew Dragon do vesmíru vydat. Dále čtěte: Část Mezinárodní vesmírné stanice je podle ruské agentury v kritickém stavu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Členství České republiky v EU: Jak to vidí lidé a jak politici?

Pořizujte si pejska? Máme pár rad do začátku

Úložné prostory pod stropem aneb ani centimetr nazmar

Víte, že rozdíl mezi otěruvzdorným a omyvatelným nátěrem...

Přivítejte jaro veselými květináči vyrobenými z PET lahví

Zapáchá vašemu pejskovi z tlamy? Může mít i vážný...

Nastěhoval se k vám krtek? Máme pár triků, jak jej dostat ze...

Zavřít reklamu