Unikátní fotografie z vesmíru dokazují, že na Marsu v dávných dobách proudily obrovské řeky

Věda a technika 27. února 2019 | 07:26 — Lukáš Bauer
Před miliardami let byl Mars pravděpodobně mnohem teplejším a úrodnějším místem než dnes. Na této vyprahlé, suché a studené planetě totiž existovaly řeky jako na Zemi, ale dosud se nepodařilo najít důkazy o existenci života. Agentura ESA nyní zveřejnila sérii snímků ze sondy Mars Express Orbiter, které v detailu zachycují dávné veletoky.
Další 3 fotografie v galerii
Fotografie dávných koryt řek na Marsu / Internet

Evropská vesmírná agentura ESA zveřejnila sérii snímků ze sondy Mars Express Orbiter, které ve vysokém rozlišení zachycují systémy údolí a řek, které na Marsu kdysi existovaly. Oblast, kterou snímky zachycují, se nachází východně od známého kráteru Huygens.

Morfologie údolí řeky se nazývá „dendritická“, což znamená, že se větví podobně jako strom. Tyto řeky pravděpodobně tekly před miliardami let, a to, co vidíme nyní, jsou silně erodované zbytky jejich koryt.

Systém říčních údolí nese nápadnou podobnost s říčními sítěmi na Zemi. Jedním z dobrých příkladů je řeka Yarlung Tsangpo v Tibetu, která má stejnou dendritickou strukturu jako marťanské údolí.

ESA uvedla, že kanály Marsu byly pravděpodobně způsobeny povrchovou vodou ze silného toku řeky. K tomu také pravděpodobně přispěly i těžké srážky. „Bez ohledu na to, jak se tam voda dostala, je zřejmé, že zde kdysi proudilo velké množství vody,“ uvedli vědci ESA ve zprávě.

Celá řada současných i budoucích misí se bude otázkou vody na Marsu ještě zabývat, protože se jedná o klíčový výzkum této planety.

Během příštího roku zahájí například společnou misi ExoMars evropská ESA a ruská agentura Roskosmos. Během této mise umístní na povrch rudé planety robotické vozítko, které bude zkoumat Mars pod povrchem. Dále čtěte: (Dávný náraz obřího asteroidu na Zemi spustil ničivý proces v hlubinách oceánu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dobrodružství čeká za rohem: Nádherné evropské ostrovy, kde se rozhodně nudit nebudete

Prodlužte si léto: Fascinující evropská města, která si...

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi...

Neuvěřitelná místa na naší planetě: Kam se vydat, když...

Dovolená v Karibiku se může změnit v horor. Čeho se při...

Nejkrásnější ostrov na světě uspokojí dobrodruhy i...

Chcete cestovat po světě skoro zadarmo? Můžete se vozit...

Zavřít reklamu