Izrealská sonda Béreš se pokusí o přistání na Měsíci. Do vesmíru vzlétla v pátek

Věda a technika 23. února 2019 | 16:54 — Lukáš Bauer
Během pátečního rána vyslal Izrael směrem k Měsíci sondu Béreš, se kterou se chce pokusit přistát na jeho povrchu. Pokud se Izraeli jeho mise podaří, stane se teprve čtvrtou zemí v historii, která na povrchu Měsíce přistane.
Další 2 fotografie v galerii
Izrael vyslal k Měsíci svou sondu / Internet

Izrael se pokusí o přistání na měsíčním povrchu se svou sondou Béreš, kterou během pátečního rána vyslal do vesmíru. Pokud se mise zdaří, stane se Izrael teprve čtvrtou zemí v historii, které se podařilo přistát na Měsíci.

Dosud se na Měsíci podařilo přistát Rusům, Američanům a také Číně. Nyní se pokusí o přistání izraelský satelit přibližně o velikosti pračky, který by měl na měsíční povrch dosednout 11. dubna. Po přistání by měl zahájit výzkum magnetického pole a posílat na Zemi data a snímky. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sledoval start živě z kontrolního centra nedaleko Tel Avivu. „Toto je velký krok pro Izrael, ale obrovský krok pro izraelskou technologii,“ prohlásil politik.

První komerční misi k Měsíci vynesla do vesmíru raketa Falcon 9. Jejím dalším nákladem byl komunikační satelit pro Indonésii, své místo mělo i malé výzkumné zařízení letectví USA, které má před sebou roční misi na oběžné dráze Země.

Znovupoužitelný první stupeň rakety využila společnost SpaceX v pátek už potřetí. Podařilo se mu i přistání na bezpilotní plošině Of Course I Still Love You. Stupeň se bude moci opět použít v dubnu, informoval na Twitteru Elon Musk.

Nedávno na Měsíci přistál čínský modul, který zahájil zajímavý výzkum. Ve speciálním kontejneru chtěli Číňané vypěstovat poprvé v historii rostlinu mimo Zemi, celý pokus se však podle předpokladů nezdařil.

Témata: sonda, Izrael, Měsíc, mise
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Ve filmu byly Vlasta s Irenkou velké rivalky, ve skutečnosti si padly do oka

Imitace dřeva nebo kamene má oproti originálu řadu výhod

Lopuch není jen plevel. Vyrobte si z něj léčivý prášek...

Ohřívač vody do domácnosti vybírejte velmi pečlivě, může...

Utajená pracovna. Hodí se pro ty, kteří ji využijí jen...

Zbytečné maličkosti, které výrazně snižují eleganci...

Ušetřete za zalévání. Dešťovku lze chytat několika...

Zavřít reklamu