Hluboko pod hladinou oceánu byl objeven vrak jedné z nejdůležitějších letadlových lodí druhé světové války

Věda a technika 14. února 2019 | 12:33 — Lukáš Bauer
Týmu kolem miliardáře Paula Allena se podařilo hluboko pod hladinou oceánu objevit vrak letadlové lodi USS Hornet (CV-8), která hrála klíčovou roli v období druhé světové války. Sloužila jako základna bombardérů během náletů na japonské Tokio.
Další 4 fotografie v galerii
Speciální ponorka objevila vrak v hloubce více než 5 kilometrů / Internet

Vrak jedné z nejdůležitějších letadlových lodí druhé světové války byl objeven posádkou výzkumného plavidla R/V Petrel, jehož aktivity financuje miliardář Paul Allen. Jedná se o první misi výzkumného týmu v tomto roce.

V hlubinách oceánu vědci objevili vrak lodi USS Hornet, která sehrála klíčovou roli v nejdůležitějších okamžicích druhé světové války. Z paluby této lodi totiž vzlétaly bombardéry během náletů na japonské Tokio. 

USS Hornet byla později potopena během bitvy u ostrova Santa Cruz po koordinovaném útoku japonských torpédových náletů. Během potopení lodi zemřelo více než 140 z celkem 2 200 námořníků, kteří na lodi sloužili.

Vrak USS Hornet byl objeven koncem ledna 2019 v hloubce 5 330 metrů pod hladinou jižního Tichého oceánu. Posádka R/V Petrel měla USS Hornet na seznamu válečných lodí druhé světové války, které chtěla objevit.

Pozici vraku tým lokalizoval pomocí dat z národních námořních archivů, které obsahovaly také originální palubní záznamy a zprávy z okolních lodí, které byly přítomné na místě během osudové bitvy.

Pozice devíti válečných lodí USA, které se v oblasti nacházely, byly zakresleny do mapy, která následně výzkumníkům poskytla poměrně přesnou představu o tom, kde se USS Hornet nachází. Samotný průzkum poté posádka lodi realizovala za pomoci speciální hlubokomořské ponorky. Dále čtěte (Na dně Černého moře leží nejstarší vrak lodi na planetě. Plavidlo je ve velmi dobrém stavu).

Témata: Tokio, Hornet, loď, letadlo, válka
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dobrodružství čeká za rohem: Nádherné evropské ostrovy, kde se rozhodně nudit nebudete

Prodlužte si léto: Fascinující evropská města, která si...

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi...

Neuvěřitelná místa na naší planetě: Kam se vydat, když...

Dovolená v Karibiku se může změnit v horor. Čeho se při...

Nejkrásnější ostrov na světě uspokojí dobrodruhy i...

Chcete cestovat po světě skoro zadarmo? Můžete se vozit...

Zavřít reklamu