Změna v chování ledních medvědů ohrožuje život lidí v odlehlém ruském regionu

Věda a technika 11. února 2019 | 12:19 — Lukáš Bauer
Na odlehlém souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu byl vyhlášen místními úřady stav ohrožení kvůli invazi ledních medvědů. Agresivním zvířatům se již několikrát podařilo vloupat do obytných i veřejných budov a místní obyvatelé se bojí vycházet z domovů.
Další 3 fotografie v galerii
Lední medvědi ohrožují obyvatele v odlehlém ruském regionu / Internet

Na souostroví Nová země ruské úřady vyhlásily stav ohrožení. V tomto odhlehlém ruském regionu totiž lední medvědi změnili vzorec svého chování a stahují se do obydlených oblastí a místní obyvatelé se bojí vycházet ze svých domovů.

Životy těchto predátorů totiž výrazně ovlivňují klimatické změny a s tím, jak ubývá jejich přirozených ledových oblastí, jsou nuceni měnit své chování a způsob lovu. Díky tomu začali medvědi častěji migrovat a vyhledávají snadno dostupnou potravu v obydlených oblastech.

U jedné z místních osad s názvem Bělušja Guba už ochránci napočítali 52 medvědů, přičemž šest až deset se u domů vyskytuje pravidelně. V několika případech bylo dokonce ohlášeno vloupání do domů a veřejných staveb.

Nebezpečná zvířata přestala reagovat na varovné signály a místní úřady budou muset přijmout zvláštní opatření. Ruská federální agentura však nedala povolení k odstřelu, protože medvědi jsou považováni za ohrožený druh.

Lední medvědi musejí ulovit a sníst jednoho tuleně každých pět až deset dní, jinak dramaticky ubývají na váze. Vynucená klimatická dieta spolu se ztenčováním ledové plochy medvědům značně neprospívá. 

Hlavním viníkem je teplejší voda v oceánech, což způsobil částečně člověk a částečně přirozený vývoj. Jen od počátku tisíciletí populace těchto šelem klesla o pětinu, vyplývá ze studie, kterou loni zveřejnil tým amerických vědců v prestižním časopise Science. Dále čtěte:(V České republice zemřela poslední samice medvěda grizzly. V našich zoo k vidění jen tak nebude).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

ČR má čtvrté nejzdravější veřejné finance v EU a suverénně nejlepší v rámci Visegrádu

Buxus může zdobit vaši zahradu po celý rok. Není náročný...

Nemáte čas žehlit? Zkuste napařování, je to snadnější a...

Úložná zákoutí do každé kuchyně

Zbavte se usazené mastnoty na všech místech v kuchyni

Většina z nás se snaží z bytu rybenky vyhubit. Víte ale,...

Šedá v kombinaci s dalšími barvami dokáže vytvořit...

Zavřít reklamu