Bassův průliv na jihu Austrálie je místem děsivých událostí

Věda a technika 01. února 2019 | 15:15 — Lukáš Bauer
Na Zemi existuje několik míst, které jsou opředeny děsivými pověstmi. Asi nejznámějším takovým místem je takzvaný bermudský trojůhelník, který je na pomezí Mexického zálivu mezi USA a Bermudami. Na tomto místě v minulosti zmizelo několik lodí i letadel. Mnohem méně známé místo děsivých událostí ale představuje také Bassův průliv na jihu Austrálie.
Další 2 fotografie v galerii
Bassův průliv je místem celé řady tragických událostí / Internet

Oblast ležící mezi Miami na Floridě, Portorikem a Bermudami na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku, která zahrnuje i část Sargasového moře, je označována jako bermudský trojůhelník. Tato oblast má, zejména mezi milovníky záhad a nevysvětlitelných jevů, pověst části světa, ve které „záhadně“ mizí lodě i letadla. Těchto záhadných zmizení evidují příznivci tajemna přibližně 300.

Na opačném konci planety se však nachází místo, které má pověst ještě hrozivější. Jestliže bermudský trojúhelník pohltil na tři stovky lodí, pak na tomto místě jich za poslední dvě století zmizelo přes 800!

Ostrov Tasmánie odděluje od jižních břehů Austrálie Bassův průliv, nazvaný po svém objeviteli, lodním lékaři Georgi Bassovi, žijícím v osmnáctém století. Společně s kartografem Matthewem Flindersem tudy roku 1798 při plavbě kolem tehdejší Van Diemenovy země, dnes známé jako Tasmánie, propluli. Průliv je dlouhý přes 500 kilometrů a v nejširším místě, mezi tasmánským Cape Portland a australským Point Hicks, dosahuje 350 km. Pojí se s ním celá řada záhad.

Od roku 1978, kdy zde zmizí za záhadných okolností mladý pilot i se svým letadlem, jej mnozí nazývají „Australským bermudským trojúhelníkem". Nebezpečí tu však na mořeplavce číhá již několik století. Už v roce 1840 úřady se znepokojením zjišťují,  že v průlivu během dvou let beze stopy zmizelo nejméně sedm lodí, mezi nimi v roce 1839 také trojstěžník Britomart, který převážel náklad zlata. V roce 1845 mizí loď Cataraqui s 375 novými osadníky na palubě. V únoru 1858 pak byla u západního vstupu do průlivu naposledy viděna britská válečná loď HMS Sappho s téměř 100člennou posádkou. Ani rozsáhlé pátrání několika lodí, včetně dvou válečných plavidel HMS Elk a HMVS Victoria, však po zmizelé lodi neobjevilo žádnou stopu.

Nejslavnějším případem australského trojúhelníku je pak událost z října roku 1978. Obětí se stává dvacetiletý Frederick Valentich se svou Cessnou 182L. Přibližně půl hodiny po startu kontaktuje řídící věž a informuje o podivném letadle, které se za ním objevilo. „Jako kdyby si se mnou hrálo. Teď letí přímo nade mnou. Je jasně osvětlené... a není to letadlo." Vzápětí se odmlčí. Přes intenzivní pátrání se však po zmizelém letadle nenajde ani stopa. Otec mladého pilota je dodnes přesvědčen, že mu syna unesli mimozemšťané.

Záhadná zmizení lodí však mají pravděpodobně daleko střízlivější vysvětlení než nějaké záhadné síly či UFO. Bassův průliv je totiž jednou z nejobtížnějších námořních oblastí světa. Silné mořské proudy, časté silné vichřice, mimořádně vysoké vlny dosahující až 15 metrů. A vše je ještě komplikováno malou hloubkou, která dosahuje jenom něco okolo 50 metrů. Při souhrnu všech těchto okolností pak není k tragédii daleko, jak dokazuje i případ z roku 1998, kdy během jachtařského závodu pohltí rozbouřené moře průlivu pět lodí. Dále čtěte: (V jezeře Karačaj nežije nic. Je jedním z nejvíce zamořených míst na planetě).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herečka Kateřina Brožová přiznala, kdo u ní doma šéfuje

Dokonale čistá koupelna snadno a rychle. Při úklidu si...

Venkovní koberec na terase odolá slunci i dešti. Budete si...

Zbavte se klíšťat z okolí domu. Zaměřte se na jejich...

Několik způsobů, jak zbavit ovoce a zeleninu plísní a...

Jak se starat o dětský bazén, aby voda v něm zůstala čistá...

Sekačka na trávu je užitečný pomocník, ale může být i...

Zavřít reklamu