Za vznikem Měsíce možná stojí náraz záhadné planety Theia, která před miliardami let narazila do Země

Věda a technika 26. ledna 2019 | 17:17 — Lukáš Bauer
Jak již vědci dříve zjistili, většina hmoty na Zemi nejspíše pochází z dávné planety Theia, která se před miliony let s naší planetou srazila. Tato vesmírná kolize umožnila nejen vznik života na Zemi, ale podle nejnovějšího výzkumu mohla zapříčinit také vznik Měsíce.
Další 2 fotografie v galerii
Dávná kolize podle nové teorie mohla stvořit Měsíc / Internet

Naše planeta byla před dávnou dobou zcela bez života. Aby život mohl na Zemi vzniknout, bylo zapotřebí velké množství chemických látek. Důležité prvky jako síra nebo dusík se podle dřívějších teorií dostaly na Zemi dlouhodobými srážkami meteoritů z vesmíru.

Podle nejnovějších výzkumů je ale možné, že se tyto prvky na Zemi dostaly při srážce s vesmírným tělesem Theia. Přestože srážka byla velice destruktivní, mohla vznik života na Zemi výrazně urychlit.

Těleso Theia je teoretickou protoplanetou, která v dávných dobách obíhala v naší Sluneční soustavě. Do kolizní dráhy se Zemí se tato planeta dostala přibližně před 4,5 miliardami let. Díky této srážce má naše planeta silné železné jádro a pravděpodobně se během ní uvolnil materiál, ze kterého později vznikl náš Měsíc.

Ke srážce Theiy a Země došlo v době, kdy se naše planeta stále ještě dotvářela. Theia na Zemi dopravila látky, které jsou potřebné pro chemické procesy, při nichž vzniká život. Žádné planety v naší soustavě totiž tyto látky do té doby neobsahovaly. Nacházely se ale v jednom druhu chondritů, kamenných meteoritů, které vznikly nahromaděním prachu v mateřské mlhovině.

Podle vědců však měly tyto meteority jiné chemické složení látek než ty, které jsou na Zemi. Jejich výzkum tak naznačuje, že namísto milionů malých meteoritů dopravila na Zemi dostatečný chemický koktejl jediná drtivá srážka.

Výzkum podle expertů není definitivní, ale může sloužit jako alternativní teorie o vzniku života na Zemi. V historii výzkumu se již několikrát ukázalo, že původní teorie nebyly správné. Nedávno vědci zveřejnili výzkum týkající se postupného ubývání saturnových prstenců.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čeští řidiči zažili nejlevnější první týden prázdnin od roku 2004

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Zavřít reklamu