Planeta Saturn pravděpodobně zažije během příštích sto milionů let dramatickou změnu

Věda a technika 13. ledna 2019 | 08:19 — Lukáš Bauer
Saturn je krásná planeta s výraznými prstenci, ale podle vědců to tak nemusí být věčně. Nová vědecká studie totiž uvádí, že tato planeta může o své prstence přijít v horizontu poměrně krátkého časového období.
Další 1 fotografie v galerii
Saturn může přijít již velice brzo o své prstence / Internet

Skutečnost, že Saturn může během následujících sto milionů let přijít o své výrazné prachové prstence, vyplývá ze závěrů vědecké studie, kterou zveřejnili odborníci z americké vesmírné agentury NASA.

I když tempo jejich mizení je poměrně rychlé, přinejmenším stovku milionů let ještě potrvá, než se tyto prstence ztratí úplně. Podle vědců máme tak obrovské štěstí, že tyto prstence můžeme sledovat právě dnes.

Prstence jsou podle expertů stahovány do Saturnu vlivem magnetického pole planety jako prašný déšť ledových částic. „Odhadujeme, že tento ‚prstencový déšť‘ během půl hodiny odčerpá ze Saturnových prstenců množství vody, jež by zaplnilo olympijský bazén,“ uvedl O'Donoghue.

Tímto způsobem by celý systém zanikl během 300 milionů let. Nicméně sonda Cassini změřila materiál padající z prstenců na Saturnův rovník a vědcům z toho vyšlo, že by chlouba planety mohla zmizet „už“ do jednoho sta milionů let. „To je relativně krátká doba, vzhledem ke stáří Saturnu, jež přesahuje čtyři miliardy let,“ poznamenal O'Donoghue.

Vědci se už dlouho zamýšlejí nad tím, zda se Saturn zformoval s prstenci, nebo zda prstence vznikly později. Nový výzkum dává přednost druhé variantě s tím, že prstence zřejmě nebudou starší než 100 milionů let. Nedávno vědci také zpozorovali na jednom z měsíců Saturnu vzácnou prachovou bouři.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Žádný důvod k jásotu. Eurodluhová unie představuje pro Česko riziko, o kterém se nemluví

Dokonale čistá koupelna snadno a rychle. Při úklidu si...

Venkovní koberec na terase odolá slunci i dešti. Budete si...

Zbavte se klíšťat z okolí domu. Zaměřte se na jejich...

Několik způsobů, jak zbavit ovoce a zeleninu plísní a...

Jak se starat o dětský bazén, aby voda v něm zůstala čistá...

Sekačka na trávu je užitečný pomocník, ale může být i...

Zavřít reklamu