Poprvé v historii přešel samotný člověk napříč nehostinnou Antarktidou. Každý, kdo se o to pokusil, na své cestě zahynul

Věda a technika 07. ledna 2019 | 13:30 — Lukáš Bauer
Americký průzkumník Colin O´Brady se stal vůbec prvním člověkem na Zemi, který přešel napříč Antarktidou. Na své dlouhé cestě nehostinným prostředím na něj čekala celá řada výzev a 26. prosince dosáhl oblasti zvané Ross Ice Shelf.
Další 2 fotografie v galerii
Ledová krajina Antarktidy ukrývá řadu nástrah / Internet

Vůbec prvním člověkem na této planetě, který prošel sám napříč ledovou Antarktidou, se stal třiatřicetiletý americký průzkumník Colin O'Brady. Tento odvážný člověk strávil sám v zmrzlé pustině neuvěřitelných 54 dnů.

Na jeho pouti ledovou krajinou mu pomáhaly sáně, na kterých měl naložené zásoby jídla a veškerého vybavení, které na svou dlouhou cestu potřeboval. Každý člověk, který se před Američanem O'Bradym o tento čin pokusil, se z ledového kontinentu už nikdy nevrátil.

Američanovi však na jeho cestě přálo štěstí a díky tomu ji dokončil za neuvěřitelných 54 dní, tedy o 16 dnů dříve, než měl původně naplánováno. Díky zvolené trase se mu také podařilo předstihnout britského průzkumníka Luise Rudda, který se rovněž snažil nastavit nový světový rekord.

Když se O'Brady vydal na svou dlouhou cestu, sáně vážily něco kolem 180 kilogramů. Většinu váhy tvořily zásoby jídla, spací pytel, kamery, satelitní telefon a 30 kilogramů paliva na vaření.

„Je to velká matematika, protože každá kalorie, kterou přidáte na sáně, samozřejmě zvyšuje také váhu, již musíte táhnout. Je tedy potřeba mít co nejúčinnější stravu s co nejmenší váhou,“ uvedl O'Brady.

Každý den podle jeho slov začínal ovesnou kaší s proteinovým práškem a extra olejem coby zdrojem tuku. Poté každých 90 minut stravoval asi 500 kalorií ze speciálních výživových tyčinek. Každá tyčinka obsahovala směs ořechů, semen, kokosového oleje a dalších doplňků, což byl základní zdroj většiny jeho energie.

Antarktida odpradávna přitahovala dobrodruhy, protože se stále jedná o jednu z nejméně prozkoumaných pevnin na Zemi. V loňském roce zde například satelity NASA čirou náhodou objevily záhadné ledovce s pravoúhlými tvary.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené části naší planety

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Zavřít reklamu