Vojenská zařízení by mohla chránit letiště před nebezpečnými drony

Věda a technika 31. prosince 2018 | 14:36 — Lukáš Bauer
Před Vánocemi ochromily provoz nejvytíženějšího londýnského letiště Gatwick nálety dronů a potvrdila se tak tvrzení expertů, že tyto bezpilotní stroje představují reálnou hrozbu pro civilní letectví. Pomoci by mohl také český radiolokátor, ale jedná se o vojenské zařízení, které by nemělo být použito k civilním účelům.
Takto vypadá radiolokátor od amerického výrobce / Internet

Radiolokátor Věra české výroby by dokázal ochránit letiště před drony, které o Vánocích ochromily dopravu na jednom z nejvytíženějších letišť londýna Gatwick. Tato událost tak potvrdila dlouhodobé obavy expertů z toho, že bezpilotní stroje mohou kdykoliv ohrozit civilní leteckou dopravu.

„Rozlišuje takzvanou radarovou odraznou plochu a většina těch dronů, které používají amatérští piloti, jsou pod jeden metr čtverečný a tam skutečně bývá problém. Běžné radary jsou testovány, navrhovány a zkoušeny na jeden metr čtverečný,“ uvedl v rozhovoru Viktor Sotona, generální ředitel pardubické společnosti ERA, která patří k výrobcům nejen letištních monitorovacích systémů.

Samotná identifikace létajících dronů v okolí letiště je velice problematická a jak se ukázalo v Londýně, tyto stroje mohou skutečně ohrozit provoz.

Radiolokátory jsou zařízení běžně využívaná vojáky po celém světě. Tato zařízení české výroby používá také například NATO. Toto zařízení nefunguje jako radar, ale dokáže lokalizovat palubní zařízení všech velikostí v určitém okruhu, takže odhalí i velice malý dron.

Celý systém Věra je ale velmi drahý, protože se jedná o specializované vojenské zařízení pro aplikace v protivzdušné obraně a elektronickém boji. Jakmile jednou Věra cíl objeví, tak si ho zapamatuje, a když ho vidí příště, tak už ho přesně identifikuje. 

Drony jsou v tomto ohledu poněkud kontroverzní, protože na jednu stranu mohou v rukou amatéra ohrozit například leteckou dopravu, nebo narušovat soukromí osob, ale existuje také řada velice užitečných aplikací. Mohou například sloužit jako monitorovací prostředky nebo střežit důležité objekty.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok...

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli...

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých...

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na...

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této...

Pokud se vám zdají nabídky cestovních kanceláří příliš...

Zavřít reklamu